statystyki

Komunistyczna Kuba liberalizuje przepisy dot. podróżowania

14 stycznia 2013, 15:22 | Aktualizacja: 14.01.2013, 16:43
Źródło:IAR

Kubańczycy będą mogli łatwiej wyjeżdżać z kraju. W państwie rządzonym przez komunistów właśnie zmieniły się przepisy. Tak liberalnych przepisów w sprawie podróżowania, Kuba nie miała od 50-ciu lat. 

Reklama

Reklama

Do podróżowania wystarczy mieć ważny paszport, choć komunistyczne władze zostawiły sobie furtkę. Mogą odmówić wydania dokumentu ze względu na "interes publiczny" oraz "względy bezpieczeństwa narodowego".

Zniesiono dotychczasowe obostrzenia. Do tej pory, każdy kto chciał wyjechać za granicę, każdorazowo musiał dostać od władz zgodę. Był zobowiązany także do dostarczenia listu intencyjnego od zapraszających z zagranicy.

Berta Soler, liderka opozycyjnego ruchu Kobiety w Bieli, do zmian podchodzi bez euforii. Przypomina, że o tym czy ktoś może wyjechać wciąż będą decydowały władze. Dodaje jednak, że ma zamiar przetestować nowe prawo.

Procedura wyjazdowa staniała. Dotychczas wiza i list intencyjny kosztowały w sumie 200-cie dolarów za każdy wniosek. Dla wielu była to kwota spora , bo średnia pensja na Kubie wynosi 20-cia dolarów. Za wydanie paszportu będzie trzeba zapłacić 100-to dolarów, ale będzie to wydatek jednorazowy.

Zmiany kubańskiego prawa dotyczą także emigrantów. Osoby, które uciekły z wyspy, będą mogły na nią przyjeżdżać na czasowy pobyt. Jest jeden warunek: od ich wyjazdu musiało upłynąć co najmniej 8-siem lat.

Reklama

Reklama

  • Passenger(2013-01-14 19:12) Odpowiedz 00

    - płaca 20 dolarów - wyjazd - każdorazowe pozwolenie aparatczyków + opłata 200 to jest właśnie komunizm - bieda i zniewolenie, tak samo było w Polsce

  • Głowacki(2013-01-15 20:49) Odpowiedz 00

    - płaca 20 dolarów - wyjazd - każdorazowe pozwolenie aparatczyków + opłata 200 to jest właśnie komunizm - bieda i zniewolenie, tak samo było w Polsce
    Oczy władzy Kuby zwrócone są coraz bardziej na sąsiadów, zaczynają dostrzegać i odczuwać kationy finansowe związane z emigracją Kubańczyków.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze