statystyki

Umowa z deweloperem: UOKiK radzi, na co zwrócić uwagę

25 lutego 2013, 10:28 | Aktualizacja: 25.02.2013, 10:44
Źródło:IAR

Kupując mieszkanie, dokładnie sprawdźmy treść umowy z deweloperem - radzi Urząd Ochrony Konsumentów. Rzeczniczka Urzędu, Małgorzata Cieloch mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, że dobrze zrobić to w obecności prawnika.

Reklama

Reklama

nieruchomości,

nieruchomości,

źródło: ShutterStock

Istnieje możliwość skorzystania z porady bezpłatnej u miejskiego czy powiatowego rzecznika konsumentów albo w Federacji Konsumentów. Kontakt z prawnikami jest potrzebny, by wykryć zapisy, które mogą być dla konsumenta niekorzystne.

Mogą one dotyczyć między na przykład ceny mieszkania. Zdarza się, że deweloper zastrzega sobie możliwość zmiany ceny. Taki zapis jest niezgodny z prawem - podkreśla Małgorzata Cieloch.

Należy też zwracać uwagę, by umowa dokładnie określała co się stanie, jeśli mieszkanie nie zostanie oddane na czas. Deweloper powinien być obarczony sankcjami finansowymi za opóźnienie tak samo jak my, kiedy spóźnimy się ze spłatą kolejnej raty. Źle sformułowana umowa sprawia, że klient nie może wyegzekwować żadnych pieniędzy za zwłokę.

W ubiegłym roku UOKiK wydał 22 decyzje dotyczące spółek deweloperskich, a na firmy z branży nałożył 13 kar, które łącznie wyniosły blisko 690 tysięcy
złotych.

Reklama

Reklama

  • Kader(2013-02-26 14:38) Odpowiedz 00

    Hahahahaha 690 tysięcy, taaaa to na pewno ich bolało :) Przy takich zarobkach jakie mają i jakie przeszacowanie mieszkań panuje na rynku to wrzucili to w koszta i dalej robią co robili ;) 690 tysięcy :D To jakiś żart takie kary jak już to powinny iść w milionach ;) Przy obrotach takich jakie mają deweloperzy to jak kichnąć :)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze