statystyki

GUS: Bezrobocie w województwach – styczeń 2013 (MAPA)

19 marca 2013, 17:07 | Aktualizacja: 20.03.2013, 09:05
Tylko na Forsal.pl

38,6 proc. - tyle wyniósł rekordowy poziom bezrobocia na poziomie powiatu w Polsce w styczniu 2013 roku. Jak wypadły poszczególne regiony i województwa?

Reklama

Reklama

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował 26. lutego, że stopa bezrobocia w styczniu wyniosła w Polsce 14,2 proc. Wynik taki jest najwyższy od marca 2007 roku, kiedy bezrobocie wyniosło 14,3 proc.

Jeśli chodzi o regionalny rozkład stopy bezrobocia, najniższym wskaźnikiem mogą poszczycić się cztery województwa: wielkopolskie (10,6 proc.), mazowieckie (11,4 proc.), śląskie (11,9 proc.) oraz małopolskie (12,3 proc.).

Jednak nawet w obrębie tych województw liczba osób bez pracy w poszczególnych powiatach pozostaje dość zróżnicowana. I tak w województwie wielkopolskim obok powiatu kępińskiego, gdzie stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 6,7 proc, znalazł się powiat wągrowiecki, gdzie wskaźnik ten osiągnął rekordowy w skali województwa poziom 22,9 proc.

Województwem, w którym bezrobocie osiągnęło najwyższy poziom (22,2 proc.), było warmińsko-mazurskie. Tutaj natomiast na niechlubnym pierwszym miejscu na liście najwyższej stopy bezrobocia znajduje się powiat piski (34,8 proc.). Jedynie trzy regiony w tym województwie zanotowały poziom bezrobocia niższy niż 20 proc. – miasto Olsztyn (8,7 proc.), miasto Elbląg (17,5 proc.) oraz powiat iławski (14,1 proc.).

Polskim rekordzistą pod względem najwyższego poziomu bezrobocia jest powiat szydłowiecki (38,6 proc.), który znajduje się w woj. mazowieckim, najniższym bezrobociem natomiast może pochwalić się miasto Poznań (4,5 proc.) oraz miasto Warszawa (4,6 proc.).

>>> Polecamy: Szydłowiec: miasto, w którym trudno o pracę

Brak szybkich perspektyw na poprawę?

Z informacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że bezrobocie w lutym wzrosło do poziomu 14,4 proc. W opinii ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza rynkowi pracy może pomóc nowa ustawa antykryzysowa, której projekt znajduje się na etapie konsultacji społecznych. Ustawa ma na celu uelastycznienie rynku pracy w taki sposób, aby przedsiębiorcy mogli dostosować się do zmieniających się warunków w czasie kryzysu gospodarczego.

>>> Czytaj również: Stratfor: bezrobocie stanie się centralnym problemem politycznym Europy

„Z regulacji skorzystają przedsiębiorcy, których obroty spadły o co najmniej 15 proc. i chcą ograniczyć wymiar czasu pracy lub przejść na tzw. postojowe. W takiej sytuacji pracownik będzie mógł otrzymać wynagrodzenie w wysokości co najmniej płacy minimalnej. Będzie ono finansowane częściowo przez pracodawcę, częściowo przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych” - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak zauważa jednak prof. Grzegorz Kołodko, problem dwucyfrowego bezrobocia przy stagnacyjnych tendencjach gospodarczych jest nierozwiązywalny: „Oczywiście, można stosować rozmaite instrumenty mikroekonomiczne, w postaci rozsądnego uelastyczniania rynku pracy, zatrudniania w niepełnym wymiarze, udogodnień przy angażowaniu absolwentów, wprowadzanie aktywnych form zatrudnienia, skracania czasu pracy po to, aby w sumie była ona dostępna dla większej liczby poszukującej zarobkowego zajęcia ludności. To wszystko jednak nie jest receptą na rozwiązanie problemu bezrobocia, jeśli wzrost gospodarczy schodzi poniżej 2 proc.”. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • xx(2014-12-29 13:54) Odpowiedz 00

  Pracy nie brakuje ,ale na smieciówkach po 4 zł na godz dwie godz dziennie.

 • desperat(2013-03-20 12:44) Odpowiedz 00

  W kwietniu nowi bezrobotni maturzyści

 • abcd(2013-03-22 09:14) Odpowiedz 00

  Sami to bezrobocie tworzymy. Import wypiera lokalną działalnośc. Kupujesz wykonane za granicą towary - dorzucasz się do zasiłku dla bezrobotnych. Kupujesz lokalne dorzucasz się do pensji. Sami sobie to robimy - szwajcarski gadżet, francuski szampon, niemiecki batonik ...może zabic! o produktach Made in China już nie wspomnę Polskie budziki: http://tablica.pl/oferta/budzik-zegar-polski-mera-poltik-rozne-kolory-sprawdz-ID2rjar.html#575cf565eb;r:;s:

 • Myślący(2013-03-19 17:10) Odpowiedz 00

  a wszystko przez podatek dochodowy ale miną lata świetlne niż lewicowe łby to zrozumieją ... no ale podatek jest potrzebny bo idzie na walkę z bezrobociem i tak, ludzie zamiast mając wiecej pieniedzy w kieszeni kupując tansze towary sami by zwalczyli bezrobocie. Ale z czym by ,,walczył" za te pieniądze nagrabione ludziom oczywiscie, nasz miłosciwy rząd eh

 • 590x.pl(2013-03-19 19:32) Odpowiedz 00

  Sami to bezrobocie tworzymy. Import wypiera lokalną działalnośc. Kupujesz wykonane za granicą towary - dorzucasz się do zasiłku dla bezrobotnych. Kupujesz lokalne dorzucasz się do pensji. Sami sobie to robimy - szwajcarski gadżet, francuski szampon, niemiecki batonik ...może zabic!

 • Titi(2013-03-20 09:40) Odpowiedz 00

  Jak zwykle Sosnowiec zawyża wskaźniki dla Śląskiego ...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze