Tak wynika z projektu rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu od kwietnia do czerwca 2013 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych. Projekt zawiera wykaz tych gmin, najwięcej z woj. małopolskiego (106), śląskiego (66) i dolnośląskiego (46).
„Poszkodowane podmioty będą mogły skorzystać z uproszczonych zasad postępowania przed organami administracji architektoniczno-budowlanej” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Chodzi o ułatwienia, o których mowa w ustawie z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Stanowi ona m.in., że odbudowa obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1000 m sześc. i nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu nie wymaga zgłoszenia właściwym organom. Brak takiego obowiązku znacznie przyspieszy procedury.
Rozporządzenie wejdzie w życie już dzień po jego ogłoszeniu. Wyjątkowo odstąpiono też od konsultacji społecznych (zostanie poddane konsultacjom jedynie w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego). – Tak szybki tryb procedowania wynika z trudnej sytuacji poszkodowanych, którzy muszą szybko usunąć szkody w budynkach zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku ostatnich anomalii pogodowych – przekonuje resort administracji i cyfryzacji (MAiC). Rozporządzenie będzie obowiązywać przez dwa lata.
Reklama
Od początku roku rząd wydał promesy w sumie na ponad 522 mln zł dla 456 gmin, 82 powiatów i 3 samorządów województw – głównie na naprawę infrastruktury technicznej zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych w ubiegłych latach.