W ciągu kilku dni na firmy z sektora energetyki wiatrowej spadły dwa ciosy. Przedstawiony przez Ministerstwo Gospodarki zarys nowego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz propozycja prezydenckiej ustawy krajobrazowej mogą uniemożliwić budowę nowych farm wiatrowych.

– Oparcie systemu wsparcia dla OZE na kryterium najniższej ceny spowoduje, że najbardziej opłacalne stanie się konkurowanie o zwycięstwo używanymi turbinami sprowadzanymi z Zachodu. Zaleją nas urządzenia z demobilu, a to wyhamuje inwestycje w nowe technologie – mówi DGP Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Zdaniem Janusza Pilitowskiego, dyrektora departamentu energetyki odnawialnej w resorcie gospodarki, taki scenariusz nie będzie miał miejsca. – Do systemu będą mogły wejść jedynie elektrownie, w których zainstalowane zostaną urządzenia wyprodukowane nie wcześniej niż cztery lata przed dniem wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej – broni się Pilitowski.

Jednak zdaniem Cetnarskiego pozostawienie jakiejkolwiek furtki stworzy możliwość nadużyć, w wyniku których ucierpią producenci turbin, masztów i oprzyrządowania, tworzący w Polsce coraz więcej miejsc pracy, m.in. w woj. zachodniopomorskim.

Reklama

Rządowe aukcje na zakup określonej ilości energii po najniższej cenie przez okres 15 lat to fundament założeń nowego systemu wsparcia dla OZE. Dziś do pozyskania dopłat w postaci certyfikatu, który potem można sprzedać na rynku, wystarczy wybudować zieloną elektrownię i rozpocząć w niej produkcję prądu. Zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki na koniec czerwca najwięcej mocy zainstalowanej jest w wiatrakach – 2807 MW, 941 MW w elektrowniach biomasowych, 966 MW w elektrowniach wodnych. 141 MW przypada na biogaz. Polska wspiera OZE, ponieważ w 2020 r. 19 proc. wyprodukowanej energii elektrycznej musi pochodzić z czystych źródeł. Rządowe dokumenty zakładają, że do tego celu potrzeba 6 tys. MW mocy w wietrze.

Jak mówi Cetnarski, do końca roku łączna moc w elektrowniach wiatrowych wyniesie 3–3,1 tys. MW.

– Potem szanse na zakończenie mają jedynie projekty współfinansowane ze środków UE, co w perspektywie 2015 r. da kolejne 200–300 MW – mówi Cetnarski.

>>> Czytaj też: Współpraca energetyczna Polski i Niemiec nabiera tempa

PSEW szacuje, że moc wszystkich rozpoczętych projektów wiatrowych w Polsce wynosi dzisiaj ok. 1000 MW, ale jeśli przyjęty zostanie zaproponowany system wsparcia, część z nich może nie zostać ukończona.

Uzyskanie pozwoleń dla następnych projektów może z kolei utrudnić prezydencki projekt ustawy krajobrazowej, która na początku lipca trafiła do Sejmu. Dokument dotyczy głównie ograniczenia możliwości stawiania reklam na dziko, ale rykoszetem może uderzyć w energetykę wiatrową. Jeśli znajdujące się w dokumencie pojęcie „dominanta krajobrazowa” obejmie również maszty z turbinami wiatrowymi, marszałkowie województw dostaną do ręki narzędzie, którym będą w stanie zablokować budowę farmy wiatrowej.

>>> Czytaj też: Nowy system wsparcia dla OZE: Rząd tnie pomoc dla zielonego prądu