"Situation Stockholm" kosztuje 50 koron (24 zł), a połowa zysku trafia do bezdomnych.

- Coraz więcej z naszych sprzedawców przychodziło i mówiło, że ludzie nie mają gotówki – tłumaczy Pia Stolt – prezes wydawnictwa. – To frustrujące.

Do tej pory można było kupić "Situation Stockholm" za gotówkę lub płacąc telefonem. Możliwość płacenia kartą ma zapewnić magazynowi wyższą sprzedaż.

Szwedzi jako pierwsi w Europie wydrukowali banknoty (w 1661 r.), a teraz jako pierwsi wycofują się z obrotu gotówkowego. To naród najmniej używający gotówki na świecie. W 2012 r. transakcje gotówkowe odpowiadały jedynie za 2,7 proc. obrotów w gospodarce (wobec średniej dla strefy euro w wysokości 9,8 proc. i 7,2 proc. w Stanach Zjednoczonych), wynika z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych. Wielu Szwedów uważa, że to nadal za dużo.

Reklama

- Możemy i powinniśmy zostać pierwszym społeczeństwem na świecie nie używającym gotówki – pisze dawny członek Abby Bjoern Ulvaeus na stronie sztokholmskiego muzeum najsłynniejszego szwedzkiego zespołu.

“Teraz nie mają wymówki”

- To ułatwi sprzedaż gazety i myślę, że zmieni też sposób postrzegania naszych sprzedawców – mówi Solt. Reakcja klientów i sprzedawców była “bardzo pozytywna”, zaznacza prezes. – Teraz możemy dotrzeć do ludzi, którzy nie noszą ze sobą gotówki.

- Wcześniej wszyscy mówili, że nie mają gotówki albo że nie mogą zapłacić telefonem, bo jest służbowy. Ale teraz nie mają wymówki – cieszy się jeden ze sprzedawców Stefan Wikberg. – Przyjmuję płatność kartą, przez SMS i mogą też płacić w dolarach lub euro.

Wikberg, który pracuje dla Situation Stockholm od 1999 r., przewiduje, że sprzedaż magazynu wzrośnie o 20 proc., gdy system zostanie wprowadzony do końca.

Money, Money, Money

Niektóre szwedzkie firmy już wycofały możliwość płacenia gotówką, w tym firma telekomunikacyjna TeliaSonera AB.
Tylko kartą można też płacić za wstęp do Muzeum zespołu Abba. Według Ulvaeusa - współzałożyciela muzeum - mniej niż 1 proc. odwiedzających nie ma przy sobie karty.

Sam Ulvaeus, który niegdyś śpiewał “Money, Money, Money”, przez rok żył bez gotówki i twierdzi, że jedyną niedogodnością jest “używanie monety, by odpiąć wózek w supermarkecie”.

Według Szweckiej Federacji Handlu tylko 30 proc. transakcji w szwedzkich sklepach to transakcje gotówkowe.

>>> Polecamy: Cash back: teraz sklep zastąpi nam bankomat