KE jako jeden ze swoich priorytetów obrała walkę z unikaniem płacenia podatków, ponieważ w czasach kryzysu utrudniają one gospodarkom powrót do formy przez ograniczanie wpływów do budżetów. W poniedziałek zaproponowała więc zmiany w prawie podatkowym, w ramach których zlikwidowane mają być luki w dyrektywie dotyczącej spółek dominujących i zależnych.

Zmiany mają dwa główne cele: ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej poprzez likwidację barier podatkowych czy podwójnego opodatkowania, a także walkę z nadużywaniem reguł unijnych w celu unikania płacenia podatków. Chodzi głównie o sytuację „podwójnego nieopodatkowania” – kiedy zagraniczna korporacja nie odprowadza podatków ani w swoim kraju, ani tam, gdzie prowadzi działalność.

Takie nadużycia miały miejsce najczęściej przy wykorzystaniu tzw. pożyczek hybrydowych. Na czym one polegają? Do tej pory spółka-matka korzystała z ulg podatkowych do dywidend otrzymywanych od spółek-córek w krajach członkowskich UE. Niektóre kraje traktowały jednak te płatności jako wolną od podatku spłatę zadłużenia. W ten sposób korporacje unikały płacenia podatku w obu krajach. Wykorzystywanie takiej możliwości było właśnie podstawą do planu podatkowego nazywanego pożyczką hybrydową. Poniedziałkowa propozycja ma położyć temu kres.

Reklama
ikona lupy />
Apple / Bloomberg / Kiyoshi Ota
ikona lupy />
Unia Europejska, Komisja Europejska, Flagi unijne, UE / ShutterStock