Przepływy ropy osiągnięte podczas testu oceniono wstępnie jako "interesujące", poinformowała agencję ISBnews Dominika Mackiewicz z biura prasowego Orlen Upstream. Kilka dni temu portal Lublin112.pl informował o znalezieniu przez spółkę ropy naftowej podczas wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego.

"Pod koniec 2013 roku koncern wykonał otwór kierunkowy Berejów-OU2K o łącznej długości 3830 m (w tym ok. 1000 m to dł. odcinka poziomego), który poddano w poziomym odcinku wielostopniowemu szczelinowaniu. Podczas testu produkcyjnego z powodzeniem wywołano przypływ węglowodorów, których większość stanowił kondensat ropny, który z uwagi na swoje własności jest trudniejszy w eksploatacji niż gaz ziemny, co z kolei wymaga dodatkowych badań" - czytamy w przesłanej przez Orlen informacji.

>>> Czytaj też: Szef Orlen Upstream wyprowadza PKN Orlen na szerokie wody

Spółka podaje, że przepływy lekkiej ropy naftowej osiągnięte podczas testu oceniono jednak jako "interesujące z technicznego punktu widzenia", a zachowanie się otworu podczas testów poddawane jest obecnie szczegółowym analizom. Ocena warunków osiągniętego podczas testu przypływu węglowodorów pozwoli na dobieranie technologii w pełni dopasowanych do niekonwencjonalnych nagromadzeń węglowodorów na tym terenie.

Reklama

"Dziś jest za wcześnie na formułowanie wniosków o ewentualnej opłacalności wydobycia złóż ropy i gazu w tym rejonie, dotychczasowe wyniki zachęcają nas jednak do dalszej pracy analitycznej. PKN Orlen konsekwentnie realizuje program prac poszukiwawczych wynikający ze strategii koncernu na lata 2013-2017" - czytamy dalej.

W ramach prowadzonych poszukiwań złóż węglowodorów na Lubelszczyźnie PKN Orlen prowadzi m.in. prace w gminie Niedźwiada, w powiecie lubartowskim w oparciu o koncesję poszukiwawczą Lubartów. Dotychczas zespół Orlen Upstream, spółki zależnej koncernu, przeprowadził na terenie tej koncesji, w miejscowości Berejów dwa odwierty poszukiwawcze oraz zabieg szczelinowania hydraulicznego, wylicza spółka.