"Wyniki Badania koniunktury NBP wskazują na dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy, szczególnie poprawę sytuacji pracujących w handlu. Po raz pierwszy od 2008 r. wyraźnie przeważały przy tym prognozy wzrostu zatrudnienia" - czytamy w "Raporcie o rynku pracy w IV kwartale 2013 r."

Rośnie zainteresowanie zwiększeniem zatrudnienia w kolejnych kwartałach. Świadczy o tym fakt, że w IV kwartale 2013 roku nadal przybywało "rynkowych" wakatów zgłaszanych do urzędów pracy, a także wyraźny wzrost liczby ofert pracy na początku 2014 roku, podkreśla NBP.

W IV kw. 2013 r. liczba pracujących wg BAEL kontynuowała wzrost. Według banku centralnego, do przyśpieszenia dynamiki liczby pracujących przyczynił się głównie wzrost liczby pracujących w usługach, jak również złagodzenie spadków w rolnictwie. "W sektorze przemysłowym zatrudnienie rosło nieznacznie wolniej niż w poprzednim kwartale. Wzrosło głównie zatrudnienie najemne, w tym przede wszystkim w oparciu o nietrwałe umowy czasowe" - czytamy w dokumencie.

>>> Czytaj też: Polska potrzebuje pracowników ze Wschodu

Reklama

NBP przypomina, że zarówno bezrobocie rejestrowane jak i stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyły się w IV kw. 2013. Stopa BAEL spadła do 10,1 proc., a dane pochodzące z rejestrów wskazują na stopę bezrobocia na poziomie 13,2 proc. (w obu przypadkach dane wyrównane sezonowo).

"Zmiany te wynikają z dwóch czynników. Po pierwsze, w tym okresie wzrosła liczba osób pracujących i zmalało znacząco ryzyko utraty pracy. Po drugie, nie ma praktycznie zmian w liczbie osób aktywnych zawodowo, co oznacza względnie stałą podaż pracy" - ocenia NBP.

Bank centralny zwraca przy tym uwagę, że przedłużające się spowolnienie gospodarcze w Polsce, pomimo oznak poprawy sytuacji na rynku pracy, skutkuje rosnącą grupą osób bezskutecznie poszukujących pracy od ponad roku. "Rosnąca liczba (i udział) osób z długim 'stażem bezrobocia' stanowią istotną barierę w poprawie sytuacji gospodarstw domowych, nawet w warunkach malejącego bezrobocia ogółem" - konkluduje NBP.

>>> Choć koszty pracy w Polsce wciąż należą do jednych z najniższych w Europie, ich wysokość coraz wyraźnej rośnie. Pod względem wzrostu kosztów zatrudnienia Polska plasuje się w unijnej czołówce. Czytaj więcej na ten temat.