Białoruski Urząd Podatkowy ujawnił listę osób wydających powyżej zarobków

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
14 lipca 2014, 10:51
Aleksandr Lukaszenko
Aleksandr Lukaszenko/ShutterStock
Już ponad 1300 osób żyjących ponad stan ujawnił w tym roku białoruski Urząd Podatkowy. Chodzi o ludzi, którzy wydają znacznie więcej niż wynoszą ich oficjalne dochody.

W roku ubiegłym takich ludzi było prawie 5 tysięcy.

Urząd Podatkowy dla przykładu zainteresował się nigdzie niepracującą kobietą, która w ostatnich 2 latach kupiła w kantorach 75 tysięcy dolarów. Kobieta nie mogła wytłumaczyć skąd wzięła pieniądze na zakup waluty. W efekcie zapłaciła 22 miliony rubli, czyli równowartość 7 tysięcy złotych podatku. Nadal też trwa sprawdzanie skąd jeden z emerytów wziął ruble na nabycie 5 milionów dolarów.

Na Białorusi przy kupnie waluty w kantorach należy okazywać paszport, który jest jednocześnie dowodem osobistym. Wszystkie operacje nabycia dolarów czy euro są rejestrowane. W efekcie niektóre osoby muszą później tłumaczyć się z dochodów. Tajemnicą poliszynela jest, że niektórzy bezrobotni czy emeryci są ludźmi podstawionymi. Nabywają walutę na przykład dla biznesmenów, którzy nie chcą by skarbówka zainteresowała się ich finansami.

>>> Czytaj także: Białoruś i Rosja będą na wieki razem. Czytaj tutaj o planach prezydenta Łukaszenki

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: IAR
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj