Rosja narusza traktat rozbrojeniowy w sprawie pocisków rakietowych. Jak mówi szef Instytutu Badań Nad Stosunkami Międzynarodowymi Tomasz Badowski - Rosja intensywnie rozwija technologie rakietowe już od czasu objęcia przez Putina władzy na Kremlu. Nie oznacza to jednak powrotu Zimnej Wojny. Jak mówi ekspert - da się zaobserwować pewne symptomy powrotu do dawnego napięcia. Dopiero kolejne miesiące pokażą jak rozwinie się sytuacja, ale już teraz widać wyraźną zmianę dotychczasowych relacji i wzajemnego postrzegania. - Czy wrócimy do czasów Zimnej Wojnie? W tym momencie jest dla mnie trochę za wcześnie, bym mógł wyrokować - mówi Badowski.

>>> Czytaj też: Sankcje wchodzą w życie w piatek - i co dalej? Sprawdziliśmy, jak to widzą eksperci

Obama pisze list do Putina

Takie stanowisko wyraziły też Stany Zjednoczone, a prezydent Barack Obama wystosował w tej sprawie list do Władimira Putina. Traktat, który przyczynił się do zakończenia Zimnej Wojny, podpisano w 1987 roku.

Reklama

Jak mówi szef Instytutu Badań Nad Stosunkami Międzynarodowymi - naruszanie przez Rosję postanowień traktatu powinno być traktowane także jako lekcja dla Polski. - Jest to kolejny dowód na konieczność modernizacji naszego systemu obrony przeciwlotniczej, zwiększenia naszych zdolności obronnych na zagrożenia z powietrza, i jest to też lekcja dla nas, właśnie w tym kontekście - podsumował ekspert.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zaniepokojona ustaleniami Departamentu Stanu USA dotyczącymi nieprzestrzegania przez Rosję Traktatu INF. Jak napisano w oświadczeniu - podważenie traktatu byłoby poważnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego.

>>> Czytaj także:Czy teraz Unia przestanie finansować Rosję? UE to wciąż dla Moskwy źródło tanich kredytów

ikona lupy />
AWACS, samolot U.S. Air Force, wylądował w kanadyjskiej bazy lotniczej w 4 Skrzydle Cold Lake, Alberta, Kanada, 3 listopada 1997. Francja, Niemcy i Belgia zawetowały propozycje wyposażenia Turcji, członka NATO, w rakiety Patriot i samoloty AWACS do obrony przed ewentualnym atakiem Iraku, pogłębiając przepaść pomiędzy nimi i USA nad tym, jak radzić sobie z programami broni masowej Saddama Husajna. Bloomberg News / Bloomberg