"Dane pozwalają szacować wzrost gospodarczy w czwartym kwartale 2014 roku (w cenach średniorocznych roku poprzedniego) na około 3,2 proc. W tym okresie wartość dodana w przemyśle rosła w tempie 4 proc., a w budownictwie 2,5 proc. Wartość dodana ogółem rosła zaś o około 2,8 proc." - czytamy w komentarzu do danych GUS.

GUS podał wczoraj, że według wstępnych szacunków wzrost PKB przyspieszył do 3,3 proc. rok do roku w 2014 r. wobec 1,7 proc. wzrostu w poprzednim roku. W 2014 r. popyt krajowy wzrósł realnie o 4,6 proc. wobec wzrostu o 0,2 proc. w 2013 r. Spożycie ogółem w ub.r. wzrosło o 3,0 proc., w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych - o 3,0 proc. (w 2013 r. wzrost odpowiednio: 1,3 proc. i 1,1 proc.). kumulacja brutto zwiększyła się realnie o 11,6 proc. w 2014 r., w tym nakłady brutto na środki trwałe - o 9,4 proc. (wobec spadku o 3,7 proc. oraz wzrostu o 0,9 proc. rok wcześniej).

>>> Czytaj też: GUS: Wzrost zgodny z prognozami. PKB w 2014 r. przyśpieszył do 3,3 proc.

"Zdecydowanie szybciej niż przed rokiem rosła konsumpcja indywidualna, podobnie jak nakłady brutto na środki trwałe. Szacujemy, iż wkład eksportu netto oraz popytu krajowego wyniósł odpowiednio -1,2 pkt proc. oraz 4,5 pkt proc." - czytamy dalej w komentarzu resortu gospodarki.

Reklama

Analitycy ministerstwo zwracają uwagę - uwzględniając podażową stronę gospodarki - na zrównoważony i szeroki charakter ożywienia gospodarczego. Wzrost odnotowały zarówno sektor przemysłowy, jak i budowlany, a także główne sekcje usług rynkowych.

"Trwały i zrównoważony wzrost polskiej gospodarki pozwala na optymistyczną ocenę jej najbliższych perspektyw. Przy braku znaczących zawirowań w otoczeniu polskiej gospodarki, powinna ona utrzymać tempo przekraczające 3 proc. w najbliższych kwartałach" - konkludują eksperci.

Komentując dane GUS, ekonomiści bankowi podkreślali, że wskazują oni, iż w ostatnim kwartał ubiegłego roku polska gospodarka rozwijała się nieco powyżej 3 proc. Dane o PKB, jak i jego struktura wskazują, że mamy do czynienia ze zdrowym wzrostem niemal we wszystkich najważniejszych sektorach.

>>> Polecamy: Co czeka Europę Środkową i Wschodnią w 2015 roku? Opublikowano najnowszy raport NBP