Obraz poświęcony tamtym wydarzeniom zostanie pokazany w rocznicę tak zwanego krymskiego referendum niepodległościowego 16 marca w telewizji „Rossija1”.

Zapowiedzi filmu dokumentalnego zatytułowanego „Krym. Droga do ojczyzny” prezentowane są w rosyjskiej telewizji już od kilku dni. Każdy zwiastun wzbudza duże zainteresowanie, bowiem pojawiają się w nich stwierdzenia potwierdzające agresywną politykę Rosji wobec Ukrainy.

W jednej z pierwszych zapowiedzi padły sformułowania świadczące o tym, że Moskwa decyzję o aneksji Krymu podjęła już w lutym, na wiele dni przed ogłoszeniem przez separatystów referendum niepodległościowego. W kolejnym zwiastunie prezydent Putin tłumaczy „twarde działania Rosji” troską o bezpieczeństwo Krymian. Według gospodarza Kremla, rosyjskie wojska uchroniły mieszkańców półwyspu przed krwawym konfliktem. Tymczasem innego zdania są mieszkańcy stolicy Krymu - Symferopola, którzy w rozmowie z Polskim Radiem sugerowali, że to Rosjanie i prorosyjscy separatyści „rozkręcili atmosferę strachu”. Aneksja Krymu przedstawiana w rosyjskich mediach jako sukces Władimira Putina, została potępiona przez większość krajów i międzynarodowych organizacji.

>>> Czytaj też: Konflikt wojskowy z Rosją wchodzi w grę? Zobacz, na co szykują się Stany Zjednoczone