"Zakończyliśmy już najważniejsze działania restrukturyzacyjne, które pozwolą grupie kapitałowej Wikana odbudować pozycję na rynku mieszkaniowym oraz będą podstawą do działań służących zwiększeniu zaufania rynków finansowych" - powiedział Pydzik w rozmowie z ISBnews.

Według niego Wikana stawia na ograniczanie kosztów działalności, w tym również realizacji inwestycji deweloperskich, a efekty podjętych na przełomie 2014 i 2015 roku działań powinny być widoczne w wyniku grupy na koniec bieżącego roku. Zarząd zmodyfikował także sposób i system funkcjonowania poszczególnych spółek, dążąc do maksymalnego wykorzystania efektów ich synergii i zasobów, chce również szerzej pozyskiwać finansowanie bankowe (obecnie finansuje się głównie długiem obligacyjnym).

"Ma to doprowadzić do osiągnięcia pozytywnego wyniku finansowego na koniec tego roku oraz zdynamizować działania grupy" - podkreślił Pydzik.

Zapowiedział, że Wikana skoncentruje się na działalności deweloperskiej w południowo-wschodniej Polsce, na którym to rynku zakłada znaczące zwiększenie sprzedaży mieszkań. Posiada tam duży bank ziemi, na którym w kolejnych dwóch latach może powstać ponad 1000 nowych mieszkań. Grupa tym samym zrezygnowała z poszerzenia działalności o inne rynki, w tym warszawski.

Kolejnym filarem planowanych działań jest optymalizacja majątku. Grupa posiada w całej Polsce centra handlowe o łącznej powierzchni 11,8 tys. m2 i rozważa ich sprzedaż.

"Mamy zapewnione finansowanie działalności operacyjnej, nie jesteśmy więc zmuszeni do sprzedaży centrów. Ale prowadzimy już rozmowy w tej sprawie, a decyzję dotyczącą przyszłości centrów podejmiemy zależnie od oferowanej ceny" - podsumował Pydzik.

Grupa Wikana to jeden z największych deweloperów działających w południowo-wschodniej Polsce. Od 1997 roku akcje spółki notowane są na warszawskiej giełdzie.