Plany stworzenia autostrady, która miałaby połączyć Ocean Spokojny z Atlantyckim są podobno rozważane przez rosyjski rząd – podaje „Business Insider” powołując się na informacje "Siberian Times".

Dziennikarze CNN wyznaczyli na mapie orientacyjny przebieg superautostrady. Według opublikowanej na portalu mapy, trasa przecinałaby także centralną Polskę.

Autostrada The Trans-Eurasian Belt Development łączyłaby się z istniejącymi europejskimi trasami i uczyniła podróże do wschodniej Rosji bardziej atrakcyjnymi. Chociaż większość rosyjskich obszarów posiada drogowe połączenia, ich jakość pozostawia jednak wiele do życzenia. Generalnie, im dalej od Moskwy tym jakość dróg jest gorsza.

Przedstawiona w „Siberian Times” nowa autostrada miałaby biec podobną trasą do Kolei Transsyberyjskiej, czyli między innymi przez Jekaterynburg, Irkuck i Władywostok.
Stworzona mogłaby też zostać nowa kolej szybkich prędkości, która przebiegałaby wzdłuż gazociągów tłoczących ropę naftową i gaz ziemny.

Autostrada mogłaby zostać przedłużona do regionu Czukotka i dalej przez Cieśninę Beringa do Alaski, umożliwiając tym sam podróż lądową z Wielkiej Brytanii do USA. Pomysł, który budzi nadzieje na turystyczny boom w Rosji, mógłby też uczynić z tego kraju światowe centrum komunikacyjne. Został zaprezentowany na spotkaniu Rosyjskiej Akademii Nauk.- Realizacja tego projektu pomogłaby rozwiązać wiele problemów, które uniemożliwiają rozwój ogromnego obszaru na wschodzie kraju. Obejmowałby on też m. in. program socjalny i eksplorację terenów pod nowe źródła energii – mówi Władimir Fortow, przewodniczący Rosyjskiej Akademii Nauk.

Zdaniem brytyjskiego kolejowego eksperta Anthony’ego Lamberta, realizacja tego typu inwestycji miałaby wyłącznie turystyczne uzasadnienie. Lepsze połączenia mogłyby rozpocząć boom na zwiedzanie rozległych, dziewiczych i niezwykle malowniczych terytoriów.