Bosch

Bosch

źródło: Materiały Prasowe / Krisztian Bocsi

"Nabywane mienie służyło do prowadzenia działalności w zakresie produkcji i sprzedaży niektórych artykułów gospodarstwa domowego" - czytamy w komunikacie.

W połowie kwietnia zastępca syndyk Fagor Mastercook podpisała przedwstępną umowę z BSH Bosch und Siemens Hausgeräte (BSH) na zakup majątku upadłej firmy. BSH pokryje koszt zakupu fabryki, który wynosi z warunkową opcją wypłaty odpraw dla pracowników 95 mln zł netto, ze środków własnych. Zgodnie z deklaracją złożoną w ofercie, wkrótce po zakończeniu transakcji rozpocznie się modernizacja zakładu i nowe inwestycje. Spółka BSH gotowa jest przeznaczyć na ten cel kilkaset milionów złotych.

Podano również wtedy, że we Wrocławiu będzie wznowiona produkcja sprzętu AGD. BSH jako inwestor branżowy, dysponujący odpowiednim know-how i gotów do poniesienia znacznych inwestycji, jest w stanie zapewnić zakładowi powrót do ciągłej produkcji i dalszy rozwój rynkowy. 

>>> Czytaj też: BOSCH przejmie fabrykę FagorMastercook. Zainwestuje kilkaset milionów zł

FagorMastercook złożył wiosek o upadłość pod koniec października 2013 r., a 19 listopada sąd wyraził zgodę na procedurę i wyznaczył na jej nadzorcę KPMG. W Polsce firma to producent kuchni, pralek, lodówek i zmywarek.

BSH Hausgeräte GmbH z obrotami ponad 11,4 mld euro jest największym producentem AGD w Europie i trzecim w tym segmencie na świecie. BSH posiada dziś 43 fabryki w 13 krajach na świecie, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Azji. W ramach koncernu w 50 krajach świata działa 80 spółek-córek, dając zatrudnienie ponad 53 tysiącom pracowników. W portfolio BSH znajduje się 14 marek, w tym dwie wiodące Bosch i Siemens, a także Gaggenau oraz Zelmer.

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego zatrudnia w Polsce ok. 3,5 tys. osób. W 2013 roku firma przejęła spółkę Zelmer, wiodącego producenta małego AGD w Europie Środkowej i Wschodniej. W swoich trzech łódzkich fabrykach produkuje pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, a w podrzeszowskiej Rogoźnicy drobny sprzęt AGD. W 2014 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 4,3 mld zł, notując niemal 20-proc. wzrost produkcji - z taśm zjechało ponad 3,5 mln sztuk produktów dużego AGD.