O tym, że Paryż chce gościć u siebie Igrzyska Olimpijskie w roku 2024, poinformowała oficjalnie mer miasta Anne Hidalgo. Kandydatura stolicy Francji została ogłoszona w siedzibie Francuskiego Komitetu Olimpijskiego.

Po pani Hidalgo pałeczkę przejęli sportowcy należący do francuskiej i światowej czołówki. Nad brzegami Sekwany zostały zorganizowane pokazy przeznaczone dla paryżan i zagranicznych stacji telewizyjnych.

Już trwają dyskusje dotyczące wyboru miejsca, w którym ma zostać zbudowana wioska olimpijska. Stanie ona prawdopodobnie w sąsiadującym z Paryżem i cieszącym się nienajlepszą sławą departamencie Seine-Saint-Denis, w którym często dochodzi do rozruchów młodzieży z imigranckich rodzin.

Zgłaszając swoją kandydaturę, Paryż chce zatrzeć pamięć o kilku porażkach w staraniach o przyjęcie u siebie igrzysk. Ostatnie takie niepowodzenie dotyczyło olimpiady roku 2012, którą przyznano Londynowi.

Jeśli stolica Francji tym razem wygra, olimpiada odbędzie się tam dokładnie sto lat po ostatnich paryskich igrzyskach roku 1924.