"Common Challenge - 15" to ćwiczenia mające na celu certyfikowanie Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej przed rozpoczęciem jej dyżuru 1 stycznia 2016 roku. Dziś poligon wizytował prezydent Andrzej Duda.

Jak powiedział generał brygady Rajmund Andrzejczak, scenariusz ćwiczeń podyktowały ostatnie tragiczne wydarzenia w Paryżu: "To, co robimy na poligonie, przeplata się z wystąpieniem możliwego zagrożenia terrorystycznego. Staramy się być przygotowani na wszystkie możliwości".

Dowódca Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej generał brygady Dariusz Górniak podkreśla, że żołnierze gotowi są do reagowania kryzysowego i udzielenia pomocy humanitarnej: "Jesteśmy przygotowani nie tylko do rozdzielania stron konfliktów zbrojnych. W ramach tych ćwiczeń uczyliśmy się również, jak zabezpieczać obozy uchodźców".

Manewry w Drawsku Pomorskim zakończą się 20 listopada.

Wyszehradzka Grupa Bojowa Unii Europejskiej obejmuje 3900 żołnierzy. Będą oni pełnić dyżur do 30 czerwca 2016 roku. Pole ich interwencji obejmuje sześć tysięcy kilometrów z centrum w Brukseli. Przerzut i rozmieszczenie wojskowych może trwać nie dłużej niż 10 dni. W rejonie konfliktu Wyszehradzka Grupa Bojowa może działać od 30 do 120 dni.

>>> Czytaj też: Polska zostanie wyrzucona ze strefy Schengen?