statystyki

Premier Czech: Jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii, podobna dyskusja zacznie się u nas

23 lutego 2016, 19:47
Źródło:IAR
Praga, Czechy.

Praga, Czechy. źródło: ShutterStock

Odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może rozpocząć podobną debatę również w Czechach - ostrzega premier Bohuslaw Sobotka. Szef czeskiego rządu w czasie spotkania z dziennikarzami wyraził zaniepokojenie, że tak zwany Brexit tylko wzmocni antyunijne nastroje.

Reklama

Reklama

Już wcześniej Bohuslaw Sobotka ostrzegał, że odejście Wielkiej Brytanii z Unii przyczyni się do europejskiej fali nacjonalizmu i separatyzmu. Teraz jednak wymienia konsekwencje dotyczące konkretnie Czech. Uważa on, że jeśli rzeczywiście obywatele Wysp zdecydują o rezygnacji z członkostwa we Wspólnocie, to podobnej dyskusji należy oczekiwać i w Czechach - tyle tylko, że mniej więcej za dziesięć lat.

Jednak premier Bohuslaw Sobotka ostrzega, że jeśli kiedykolwiek dojdzie do wystąpienia Czech ze struktur unijnych, będzie to dla tego kraju katastrofalne w skutkach. W ocenie szefa rządu rezygnacja Pragi z członkostwa w Unii jest tożsama z utratą bezpieczeństwa i upadkiem gospodarczym. Jest on również zdania, że w takiej sytuacji Czechy znów znalazłyby się w rosyjskiej strefie wpływów, co oznaczałoby absolutną negację wszystkiego, co kraj ten osiągnął po roku 1989. 

>>> Czytaj też: Jakie byłyby gospodarcze skutki Brexitu? Oto 4 możliwe scenariusze

Reklama

Reklama

 • Terminator(2016-02-23 20:05) Odpowiedz 299

  Brawo, mądre Czechy. Bo za ok. 10 lat skończy się wsparcie finansowe UE dla Czech!Dobra kalkulacja (dobrá cenová)!

 • Alka(2016-02-24 07:03) Odpowiedz 157

  A może by tak pozwolić Wyspiarzom odizolować się, z wszelkimi konsekwencjami? Przenieść "City" do państwa na kontynencie, wprowadzić cła na brytyjskie towary i wizy dla brytyjskich obywateli. Niech sobie dają wtedy radę.

 • Rikv(2016-02-24 04:27) Odpowiedz 105

  Taak, upadek gospodarczy... A może skończą jak Szwajcaria?

 • gość(2016-02-24 07:56) Odpowiedz 82

  Ten rozpad uni już był przewidziany nie ma z tym co walczyć nawet jackowski to przewidział w zeszłym roku przewidział to z papierami na wałęse nie mówił tego w prost tylko że wypłynie coś co zaczęsie u podstaw demokracji.

 • prażanin(2016-02-23 23:43) Odpowiedz 816

  i skończą jak Ukraina.... tam już wszystkim sterują Sowieci... - wiedzą to nawet na ulicy

 • stańczyk(2016-02-24 07:18) Odpowiedz 77

  A naiwnych Polaczków będą trzepać na granicy jak kiedyś.Zabrali nawet cukier w kostkach,który w małej ilości miałem do osłodzenia herbatki dla dzieci.Nie gram tu litością dla mych dzieciaków,lecz na samo wspomnienie chamstwa czeskich celników ciarki przechodzą.Do samych Czechów nic nie mam bo są ofiarami debilizmu kaczo podobnego.

 • andydocy(2016-02-24 06:11) Odpowiedz 56

  Szwajcarii czeka upadek gospodarczy przez przemocnego franka. Już dziś firmy walczą, bezrobocie jest wyższe niż w Niemczech (po raz pierwsze od wielu lat!) i bardzo trudno znaleźć pracę. Równocześnie tracą tajemnicę bankową.

 • mixi(2016-02-24 17:03) Odpowiedz 23

  panie czech nie kozacz bo wy jestescie tylko niemiecka kolonią uzależnioną od eksportu niemieckich firm w czechach do niemiec i ue

 • EWA(2016-02-25 10:06) Odpowiedz 01

  co wy wszyscy znaczycie bez silnej Europy? a mowilam,! ze jak Polaczki wejda do Unii to ja rozpirza? jak wszystko zawsze we wlasnym Kraju! Tusek jest tego najlepszym przykladem!!!!! ale i inni tez ! glupie i chciwe - bez zadnych ideii i moralnosci!!!! za pieniadze wszystko.....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze