W środę w MSWiA odbyło się spotkanie zespołu koordynującego działań służb mundurowych w zakresie przygotowań do obu wydarzeń. Na czele zespołu stoi właśnie wiceminister Zieliński; spotkał się on m.in. z kierownictwem Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i BOR.

„Kondycja służb jest coraz lepsza, koordynacja jest zapewniona, sił i środków wystarczy. Panowie komendanci, dowódcy operacji i podoperacji mają pełną determinacji, żeby przygotować wszystko jak należy” – ocenił po spotkaniu wiceminister.

Dodał, że on sam - na dzisiaj – jest spokojny o przygotowania do obu wydarzeń. „Wiem doskonale, że trzeba być czujnym; świat zewnętrzny bezpieczeństwa nie gwarantuje, musimy mieć oczy i uszy otwarte i stosować odpowiednie środki do zagrożeń, które mogą się zmieniać. Ale naprawdę nie ma powodu do niepokoju, ani tym bardziej do paniki” – powiedział.

Pytany czy w związku z zamachami w Brukseli może zapaść decyzja o odwołaniu Światowych Dni Młodzieży, wiceminister podkreślił, że „nikt takiego zamiaru nie ma, ani nie myśli, by cokolwiek odwoływać”. „Z tego wszystkiego, co było dzisiaj powiedziane, co było wcześniej mówione i co państwo wiecie, wynika jednoznacznie, że przygotowania idą pełną parą, by Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO odbyły się w pełnym bezpieczeństwie” – powiedział.

Dopytywany czy rozważane są zmiany w programie Światowych Dni Młodzieży, przykładowo zmiana lokalizacji mszy kończącej wydarzenie (ma się ona odbyć w Brzegach – PAP) dodał, że taka decyzja należy do Kościoła.

„Nasze służby wykonają swoje zadanie niezależnie od tego, w jakim miejscu trzeba będzie je wykonać. Do niedawna nie było pewne czy papież będzie w Częstochowie, teraz wiemy, że będzie i służby natychmiast, kiedy pojawiła się ta informacja, rozpoczęły przygotowania. Dzisiaj nie ma mowy o żadnej zmianie, decyzja należy do Kościoła, a państwo polskie pomoże z całej mocy i ze wszystkich sił, jakimi dysponujemy” – powiedział.

„Mamy świadomość, że świat zachodni musi uporać się z najróżniejszymi zagrożeniami, z terroryzmem, z tym wszystkim, co się dzieje niebezpiecznego wokół nas. Polska na dzień dzisiejszy jest bezpieczna i będziemy robić wszystko, żeby zawsze była bezpieczna” – dodał wiceminister.

Przypomniał, że w czwartek zbiera się zespół antyterrorystyczny i mają zakończyć się prace nad projektem ustawy antyterrorystycznej. „Służby muszą dysponować takimi narzędziami, takimi instrumentami, które zapewnią im możliwość sprawnego działania. Musimy służby wyposażyć w te środki. Ta ustawa nie będzie zawierała jakiegoś nowego katalogu uprawnień służb specjalnych, służb mundurowych; będzie zapewniała lepszą koordynację służb i środków, jakimi dysponują w sytuacjach zagrożenia. Przewiduje także stopnie zagrożeń, definiuje je” – powiedział.

Zapewnił, że przygotowywana ustawa „nie jest po to, by ograniczać kogokolwiek w prawach, jest po to, aby zapewnić pełniejsze, większe bezpieczeństwo pod względem zagrożeń terrorystycznych”.

Zieliński poinformował również, że niebawem zostanie podpisane rozporządzenie o zakazie noszenia i przemieszczania broni w stanie rozładowanym. Zakaz ma obowiązywać od 4 do 10 lipca w Warszawie (w czasie szczytu NATO – PAP) oraz od 20 lipca do 1 sierpnia na terenie woj. małopolskiego i śląskiego (podczas ŚDM).

Dodał, że gotowy jest też projekt przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej od 4 lipca do 2 sierpnia.

Wiceminister zapowiedział też, że w trakcie trwania obu wydarzeń zwiększona zostanie obsada stanowisk w centrach powiadamiania ratunkowego i przy odbiorze numeru alarmowego 112.

Zieliński odniósł się także do wypowiedzi rzecznika rządu Rafała Bochenka, że Polska wycofuje się z przyjęcia imigrantów „dopóty, dopóki te osoby nie będą odpowiednio weryfikowane”.

„Chcemy, żeby do Polski nie przyjechał nikt, kogo nie chcemy zaprosić. Będziemy sprawdzać każdego, kto do Polski ma zostać przyjęty. Pamiętając o zobowiązaniach, nie możemy Polaków narazić na to, że nastąpi jakiś niesprawdzony czy niekontrolowany przepływ uchodźców” – powiedział Zieliński.

„Zawsze sprzeciwialiśmy się automatycznej relokacji i myślę, że dzisiaj Europa, co zresztą słychać, coraz bardziej przychyla się do naszego pierwotnego stanowiska i formułowanych przez nas diagnoz” – dodał wiceminister.

>>> Czytaj też: ISIS zmienia strategię. Uderzy w zachodnie elektrownie atomowe?