Przekazało ono, że decyzję w tej sprawie podjęły siły zbrojne wspólnie z urzędem Koordynatora Działań Rządowych na Terytoriach (palestyńskich) COGAT, który jest organem zależnym od izraelskiego Ministerstwa Obrony. Decyzja weszła w życie w niedzielę; ma obowiązywać aż do odwołania.

"Sezon połowów otwiera się w przyszłym tygodniu. Począwszy od dziś strefa dozwolonych połowów w Gazie zostaje rozszerzona z sześciu do dziewięciu mil morskich" - głosi komunikat dowództwa armii izraelskiej.

W Strefie Gazy rybołówstwem zajmuje się 4 tys. rybaków, z których połowa żyje poniżej granicy ubóstwa.

W niedzielę po południu, na gwizdek policjanta, do nowej, poszerzonej strefy połowów ruszyło około 60 palestyńskich kutrów i łodzi rybackich.

Rządzący w Gazie islamski Hamas oznajmił wcześniej, że rybacy, którzy pierwsi po pokonaniu dotychczasowej sześciomilowej strefy połowów przekroczą na swych jednostkach jej granicę, będą mogli ubiegać się o prawo połowów w rozszerzonej strefie.

Strefa Gazy jest objęta izraelską blokadą od 2007 roku. Izraelskie kutry patrolowe i inne jednostki marynarki wojennej zazwyczaj otwierają ogień do rybaków, ilekroć ich kutry lub łodzie przekroczą granicę strefy dozwolonej dla palestyńskiej żeglugi przybrzeżnej.

Dawniej, przed przejęciem kontroli administracyjnej i politycznej nad Strefą Gazy przez islamski Hamas, Izrael na podstawie Porozumień z Oslo z 1993 roku pozwalał łowić palestyńskim rybakom w pasie 20 mil morskich od brzegu.

Po ustanowieniu izraelskiej blokady Strefy w 2007 roku ograniczył dozwoloną strefę połowów do 3 mil morskich. W 2014 roku została ona poszerzona do 6 mil.

Kutry patrolowe izraelskiej marynarki wojennej zatopiły w sobotę palestyńską jednostkę u wybrzeża Gazy. Izraelskie dowództwo podało, że zatopiony kuter należał do przemytników.

Palestyńskie Centrum Praw Człowieka z siedzibą w Gazie wielokrotnie alarmowało, że jednostki izraelskiej marynarki wojennej ostrzeliwują palestyńskie kutry łowiące na dozwolonym dla nich obszarze morskim.

W roku ubiegłym izraelska marynarka wojenna ostrzelała palestyńskich rybaków 139 razy, zabijając trzech z nich, raniąc dziesiątki i uszkadzając 16 jednostek rybackich.

Izraelskie siły zbrojne wyjaśniały, że w określonych okolicznościach są zmuszone otwierać ogień, aby nie dopuścić do "potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa". (PAP)