Indeks Euro Stoxx 600 zyskuje 0,3 proc. kontynuując wzrosty z poprzednich sesji. Benchmarkowy indeks europejskich giełd jest na najwyższym poziomie od trzech miesięcy.

W ujęciu sektorowym zyskują spółki wydobywcze, którym pomagają rosnące w ostatnim czasie ceny surowców. Rosną w czwartek również ceny spółek z sektora motoryzacyjnego, a wzrostom w branży przewodzą akcje Volkswagena. Wycenie niemieckiej spółki pomagają na razie nieoficjalne informacje o kompromisie z amerykańskimi władzami w sprawie związanej ze złamaniem przez Volkswagena norm emisji spalin w tym kraju.

Na czwartek zaplanowane jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. O 13.45 na rynku pojawi się komunikat po spotkaniu EBC. O 14.30 zaplanowana jest konferencja prasowa po posiedzeniu,.

Europejscy bankierzy centralni zbierają się po raz pierwszy od czasu marcowego posiedzenia, na którym zdecydowali się na daleko idące luzowanie polityki monetarnej, które objęło między innymi obniżki stóp procentowych oraz zwiększenie skali skupu aktywów w ramach luzowania ilościowego. Jest więc mało prawdopodobne, że zaledwie miesiąc później zdecydują się oni na kolejne zmiany w polityce monetarnej.

Bez większych zmian pozostają ceny ropy naftowej, a Brent znajduje się w pobliżu poziomu 45,8 dolarów za baryłkę. Cenom surowca, które w środę znalazły się na najwyższym poziomie od początku grudnia szkodzą komentarze przedstawiciela Rosji. Minister Energii Rosji stwierdził, że Rosja może zwiększyć swoje wydobycie do nowych historycznych maksimów wynoszących powyżej 12 milionów baryłek dziennie.

Wypowiedź przedstawiciela Rosji pojawia się zaledwie kilka dni po nieudanym posiedzeniu przedstawicieli państw wydobywających ropę w Doha, na którym nie udało im się osiągnąć porozumienia w sprawie zamrożenia poziomów wydobycia surowca.

Z danych makro rynek poznał odczyt wskaźnika sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii. Spadł on w marcu o 1,6 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadł o 0,3 proc., po korekcie z -0,2 proc. Analitycy spodziewali się, że mdm sprzedaż spadnie o 0,3 proc. W ujęciu rok do roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,8 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 3,7 proc., po korekcie z +4,1 proc. Tutaj zakładano wzrost o 3,8 proc. (PAP)