W 2014 roku Rosjanie stanowili 13 proc. spośród wszystkich 266 tys. legalnych imigrantów w Czechach. Ukraińcy stanowili 39 proc, a Wietnamczycy - 21 proc.

Zdaniem gazety żyjący w Czechach Rosjanie są dobrze wykształceni (43 proc. ma wyższe wykształcenie), młodzi i zamożni, i uważa się, że ich liczba będzie w stałym tempie rosła. Dwie piąte stanowią dzieci i młodzież do 25 roku życia. Większość z nich przyjechało w celu osiedlenia się w Czechach na stałe. Ponad połowa ma prawo stałego pobytu i uczy się czeskiego w celu uzyskania obywatelstwa.

Jako powód przeprowadzki do Czech Rosjanie podają korupcję i ogólnie złą sytuację w Rosji, dyskryminację ze względu na płeć i alkoholizm Rosjan. Wybór Czech uzasadniają lepszą służbą zdrowia i powodami politycznymi.

21 tys. Rosjan żyje w Pradze, która jest teraz głównym ośrodkiem rosyjskiej diaspory. "Pravo" podaje, że w ostatnich latach spada znaczenie Karlowych Warów, które od lat 90. były niezwykle popularne wśród bogatych Rosjan. Kupują niemal wyłącznie w rosyjskich sklepach i księgarniach, korzystają z rosyjskich mediów i - podobnie jak znakomita większość Czechów - nie przywiązują dużej wagi do religii.

Publikując te dane, "Pravo" powołuje się na raport instytutu badawczego ministerstwa pracy i spraw społecznych.

>>> Czytaj też: Badania: 34 proc. Polaków, jako miejsce emigracji wskazuje Niemcy