Wydział Komunikacji Społecznej CBA poinformował, że memorandum podpisali szefowie służb - CBA Ernest Bejda i dyrektor Artem Sytnyk. Celem wizyty przedstawicieli NABU w Warszawie - oprócz podpisania memorandum - była wymiana doświadczeń w zakresie zwalczania i zapobiegania korupcji - zaznaczyło CBA w komunikacie.

Biuro podało, że spotkania dotyczyły współpracy przy działaniach dochodzeniowych, operacyjnych, kontrolnych i analitycznych oraz przy rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczania korupcji w oparciu o istniejące kanały współpracy międzynarodowej, szkoleń funkcjonariuszy, programów edukacyjnych czy wymiany ekspertów.

Sytnyk przypomniał, że Ukraina badała doświadczenia antykorupcyjne w Polsce, Rumunii, Austrii i innych krajach, ale za najlepszy do zwalczania korupcji w jego kraju wybrano polskie CBA. "Wybrano model stosowany od 10 lat z powodzeniem w Polsce - dlatego pierwsze porozumienia o współpracy z inną zagraniczną służbą zostało podpisane właśnie z CBA" - tłumaczył.

Bejda, cytowany w komunikacie powiedział, że CBA czuje się wyróżnione, że to właśnie m.in. na bazie dotychczasowych doświadczeń Biura będzie budowana ukraińska służba antykorupcyjna.

Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy zostało powołane w 2014 r.(PAP)