statystyki

Frankowe hipoteki interesują Brukselę

6 czerwca 2016, 07:24 | Aktualizacja: 14.06.2016, 15:18
Frankowy kłopot

Frankowy kłopotźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W tym tygodniu poznamy efekty prac prezydenckiego zespołu zajmującego się sprawą przewalutowania kredytów. Nadzór przypomniał, że sytuacja frankowiczów nie jest zła.

– Jest jasne, że ochrona kredytobiorców przed kryzysem zadłużenia może usprawiedliwiać ograniczenia w swobodzie przepływu kapitału i prowadzenia działalności gospodarczej. Ale w naszej opinii zezwolenie kredytobiorcom na zmianę waluty kredytu z franka szwajcarskiego na euro po sztucznie niskim kursie wymiany i obciążenie kosztami niemal w całości kredytodawców przekracza to, co jest konieczne do uniknięcia kryzysu i ochrony kredytobiorców. Jest problem, który wymaga rozwiązania, to oczywiste. Musimy więc znaleźć odpowiednie rozwiązanie, zgodne z traktatowymi wolnościami. Takie, które pozwoli utrzymać zaufanie inwestorów do Chorwacji – tak o skutkach przewalutowania kredytów frankowych u najnowszego członka Unii mówił kilka tygodni temu w Parlamencie Europejskim Jonathan Hill, unijny komisarz ds. stabilności finansowej i usług finansowych.


Pozostało jeszcze 78% treści

Pełny tekst artykułu dostępny w wydaniu
cyfrowym Dziennika Gazety Prawnej.

Miesiąc już od 33 zł.
Kup dostęp.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • franek(2016-06-06 11:35) Zgłoś naruszenie 23

  (1) Banki wiedzialy, ze polska waluta ma za slabe podstawy ekonomiczne by utrzymac wartosc wzgledem Euro i CHF! (2) Dlatego "ZACHECALY" do kredytow walutowych! (3) Teraz zbieraja zniwa tej "ustawki"! (4) Zysk wyprowadzaja ZA GRANICE!! (5) 80% banków w POLSCE nalezy do kapitalu ZAGRANICZNEGO!!!!

  Odpowiedz
 • ert(2016-06-06 09:34) Zgłoś naruszenie 13

  Od początku było jasne, że frankowe hipoteki sfinansuje podatnik. Ja i Ty. - Dla banków oznaczałoby to straty idące w miliardy złotych. Sposobem na ich wyrównanie byłoby dokapitalizowanie ich przez Narodowy Bank Polski lub Bank Gospodarstwa Krajowego

  Odpowiedz
 • Głos rocznika 89(2016-06-06 23:11) Zgłoś naruszenie 10

  A ja modlę się do Pana Boga żeby bankierzy przestali okradać nas Polaków.

  Odpowiedz
 • do wszystkich(2016-06-06 12:46) Zgłoś naruszenie 00

  Czy jest prawdą to co napisał ert, że finalnie banki za przewalutowanie dofinansowane zostaną z budżetu państwa?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze