37 proc. respondentów uważa, że doprowadzi to do problemów. Nie ma zdania 13 proc. pytanych.

Odsetek osób pozytywnie nastawionych do integracji uchodźców na rynku pracy jest na zbliżonym poziomie we wschodniej i zachodniej części kraju - odpowiednio: 49 i 51 proc. Sceptycyzm zadeklarowało 40 proc. mieszkańców wschodnich landów i 36 proc. zachodnich. Najwięcej optymistów jest wśród zwolenników partii Zielonych (84 proc.), a najwięcej sceptyków - wśród sympatyków prawicowej, populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), 75 proc.

Wśród osób zatrudnionych 46 proc. oczekuje, że integracja uchodźców w niemieckich przedsiębiorstwach będzie miała pozytywne skutki, wśród bezrobotnych - 56 proc.

Większy optymizm panuje ponadto wśród osób w wieku od 18 do 29 lat (51 proc.) oraz wśród osób w wieku 60 lat i starszych (56 proc.).

Reklama

Badanie przeprowadził ośrodek Forsa przed przypadającym 7 czerwca Niemieckim Dniem Różnorodności, za pomocą którego inicjatywa gospodarcza Charta der Vielfalt (Karta Różnorodności) chce propagować tolerancyjny, otwarty model państwa i gospodarki.

Założone w 2010 roku stowarzyszenie promuje tzw. zarządzanie różnorodnością, czyli strategię zarządzania personelem zakładającą, że różnorodność w miejscu pracy przyczynia się do jego rozwoju i realizacji celów biznesowych. Do propagowania takiego modelu organizacji zobowiązało się dotychczas ponad 2,3 tys. przedsiębiorstw i instytucji, zatrudniających łącznie 7,8 mln osób.

>>> Czytaj też: Polska waluta najtańsza na świecie. Co dalej z kursem złotego?