"W Polsce, na rynku kolejowym nie jest obecnie najlepiej, opóźnienia są znacznie większe niż można było oczekiwać. Mam nadzieję, że pod koniec roku dojdzie do składania ofert we wstrzymywanych do tej pory przetargach w PKP PLK na największe inwestycje. Teraz ogłaszane są postępowania na zadania o mniejszej wartości, startujemy w nich, podobnie jak cały rynek. Niektóre wygrywamy, stosując nadal konserwatywną politykę ofertowania. Nie chcemy jednak zdobywać zleceń za wszelką cenę" - powiedział Nowak w rozmowie z ISB news.

"Na początku roku mieliśmy w portfelu ok. 600 mln zł, obecnie, wliczając przetargi, w których mamy najkorzystniejsze oferty, jest to ok. 650 mln zł. Pozyskaliśmy część z dostępnych mniejszych zadań na kolei - choć z pewnością chcielibyśmy więcej. Dodatkowo wygraliśmy kilka przetargów na inwestycje w infrastrukturze miejskiej" - kontynuował.

Dodał, że rynek infrastruktury tramwajowej w Polsce także jest dość słaby w tym roku, większość ogłaszanych zadań dotyczy prac projektowych.

"Polski rynek infrastruktury szynowej jest słaby w tym roku, ale mamy co robić i cieszę się z tego" - podkreślił.

"Z uwagi na sytuację w Polsce, mamy większą motywację do wychodzenia z naszą ofertą za granicę, bierzemy udział w postępowaniach na Słowenii i Słowacji, interesujemy się Skandynawią. Tam jednak postępowania również idą swoim tempem i musimy być cierpliwi" - powiedział także prezes.

W I kw. br. spółka miała 3,27 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 0,02 mln zł zysku rok wcześniej.

"Pierwszy kwartał zawsze był u nas gorszy niż pozostałe kwartały roku i spodziewam się, że 2016 rok nie będzie wyjątkiem. Ale w tym roku rynek nie pozwoli na wiele. Sytuacja spółki mimo słabego rynku jest dobra" - podsumował.

Głównym przedmiotem działalności grupy kapitałowej ZUE jest projektowanie oraz realizacja, w formule generalnego wykonawstwa, kompleksowych usług budowy i modernizacji linii tramwajowych oraz kolejowych, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r. W 2015 r. skonsolidowane przychody ZUE wyniosły 542 mln zł.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)