Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,37 proc. i wyniósł 18.005,05 pkt. To pierwsze od kwietnia zamknięcie indeksu powyżej 18 tys. punktów.

S&P 500 wzrósł o 0,33 proc. i wyniósł 2.119,12 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,26 proc. do 4.974,64 pkt.

Drożały spółki z sektora przemysłowego.

Kurs Caterpillar wzrósł o 1,7 proc. Spółka poinformowała, że potrzymuje poziom wypłaty dywidendy w wysokości 3,08 USD na akcję.

O ponad 2,5 proc. zwyżkowały akcje UnitedHealth Group, po tym jak spółka zapowiedziała zwiększenie kwartalnej dywidendy o 25 proc., do 62,5 centa na akcję.

Wzrosty kontynuowała ropa naftowa. Cena Brent przekroczyła w środę 52 dolary za baryłkę i jest najwyższa od dziesięciu miesięcy po informacjach o spadku zapasów ropy w USA. Cenom ropy pomagają również doniesienia o spadku produkcji surowca w Nigerii, gdzie rebelianci przeprowadzają ataki na infrastrukturę wydobywczą.

Negatywny wpływ na apetyt na ryzyko mogła mieć informacja o obniżeniu prognozy wzrostu dla globalnej gospodarki przez Bank Światowy. Z raportu Banku Światowego wynika, że prognozuje on, iż gospodarka światowa będzie się w tym roku rozwijać w tempie 2,4 proc., a nie 2,9 proc. jak to wcześniej zakładano.

Na rynku walutowym osłabiał się dolar. Kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,14.

Osłabienie dolara to efekt oczekiwań, że Rezerwa Federalna nie podniesie stóp procentowych w najbliższym czasie. Rynek w tym przekonaniu utwierdziło gołębie wystąpienie prezes Fed Janet Yellen wcześniej w tym tygodniu oraz słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy za maj.

Z notowań kontraktów na stopę Fed wynika, że prawdopodobieństwo podwyżek stóp na czerwcowym posiedzeniu w ocenie rynku spadło już do zera. Prawdopodobieństwo podwyżki w lipcu wyceniane jest na 18 proc. Na ponad 50 proc. prawdopodobieństwo podwyżki rynek wycenia dopiero w grudniu.

BANK ŚWIATOWY OBNIŻYŁ PROGNOZĘ WZROSTU GOSPODARCZEGO NA ŚWIECIE

Gospodarka światowa będzie się w tym roku rozwijać w tempie 2,4 proc., a nie 2,9 proc., jak szacowano na początku roku - wskazuje Bank Światowy w opublikowanym w środę raporcie. W raporcie „Perspektywy światowej gospodarki” (Global Economic Prospects - GEP) napisano, że obniżenie prognozy dla światowej gospodarki, w porównaniu z przewidywaniami ze stycznia tego roku, wiąże się z słabym wzrostem gospodarek rozwiniętych, utrzymującymi się na niskim poziomie cenami surowców, spowolnieniem w światowym handlu oraz słabszymi przepływami kapitałowymi.

W ocenie Banku Światowego, gospodarki rozwijające się uzależnione od eksportu surowców nie zdołały dostosować się do niższych cen ropy naftowej i innych surowców. Czynnik ten w połowie przyczynił się do obniżenia prognozy dla świata. W tym roku wzrost gospodarczy tych krajów może sięgnąć jedynie 0,4 proc. wobec 1,2 proc. oczekiwanych przez bank w styczniu.

SPADEK ZAPASÓW ROPY NAFTOWEJ W USA

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 3,23 mln baryłek, czyli 0,6 proc., do 532,47 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych wzrosły o 1,75 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,01 mln baryłek.

EKSPORT CHIN WZRÓSŁ W MAJU O 1,2 PROC. W JUANACH, W PRZELICZENIU NA DOLARY SPADŁ JEDNAK O 4,1 PROC.

Eksport Chin wzrósł w maju o 1,2 proc. rdr, po wzroście poprzednio o 4,1 proc. (w juanach). Analitycy spodziewali się, że eksport w V rdr wzrósł o 1,5 proc. Lepsze były dane o imporcie - w maju wzrósł on rdr o 5,1 proc. (w juanach). Oczekiwano spadku o 2,5 proc., po spadku poprzednio o 5,7 proc. rdr. W juanach nadwyżka w handlu Chin wyniosła w V 324,77 mld wobec nadwyżki poprzednio 298,00 mld i oczekiwanych przez analityków 387,20 mld juanów.

W dolarach USA nadwyżka wyniosła w maju 49,98 mld USD wobec nadwyżki 45,56 mld USD i spodziewanych przez analityków 55,70 mld USD. W dolarach eksport rdr spadł w maju o 4,1 proc., po spadku w IV o 1,8 proc. i oczekiwanego przez analityków spadku o 4,0 proc. Import spadł o 0,4 proc., po spadku w kwietniu o 10,9 proc. i szacowanego w maju spadku o 6,8 proc. Import spada już od 19 miesięcy.

LEPSZE OD OCZEKIWAŃ DANE Z JAPONII O PKB

Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w I kw. 2016 r. o 1,9 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - poinformowało biuro rządowe w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 1,7 proc. W ujęciu kwartalnym PKB Japonii wzrósł w I kw. o 0,5 proc. Szacowano wstępnie wzrost o 0,4 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁU W.BRYTANII W KWIETNIU WZROSŁA O 2,0 PROC. MDM, NAJMOCNIEJ OD 4 LAT

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła w kwietniu o 2,0 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,3 proc. To najmocniejszy wzrost produkcji mdm od niemal 4 lat. Analitycy nie spodziewali się w IV zmian mdm. W ujęciu rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 1,6 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,2 proc. Z szacunków ekonomistów wynikało, że produkcja przemysłu spadnie o 0,4 proc.

W USA INDEKS WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY MBA WZRÓSŁ O 9,3 PROC.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 3 czerwca o 9,3 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 4,1 proc. Wskaźnik jest obecnie o 3,5 proc. powyżej wartości sprzed roku.

CLINTON KANDYDATKĄ DEMOKRATÓW W LISTOPADOWEJ WALCE O BIAŁY DOM

Hillary Clinton wygrywając wtorkowe prawybory Partii Demokratycznej między innymi w stanie New Jersey i Kalifornia ostatecznie potwierdziła, że to ona będzie kandydatką Demokratów w listopadowej walce o Biały Dom. Oficjalnie kandydaci Demokratów i Republikanów otrzymają partyjne nominacje na wybory prezydenckie na krajowych konwencjach swoich ugrupowań w lipcu. Konwencja Partii Republikańskiej odbędzie się w dniach 18-21 lipca w Cleveland, a Partii Demokratycznej w dniach 25-28 lipca w Filadelfii.

ZWYCIĘSTWO TRUMPA WYBORACH PREZYDENCKICH W USA ZAGROŻENIEM DLA RYNKÓW - NOMURA

Potencjalny wybór kandydata Republikanów Donalda Trumpa na prezydenta USA stanowi zagrożenie dla rynków finansowych - uważają analitycy banku Nomura. Wskazują oni, że gdyby Trump miał wygrać wyboru, może to popsuć koniunkturę na rynkach w okresie przedwyborczym. Wybór Trumpa związany jest z rykiem zarówno politycznym jak i gospodarczym oraz finansowym – podkreślają i dodają ze szczególnie niebezpieczne jest konfrontacyjne nastawnie kandydata Republikanów w stosunku do Chin.