Indeks S&P 500 wzrósł o 0,29 proc. i wyniósł 2.175,03 pkt. Był to już czwarty z rzędu wzrostowy tydzień tego indeksu.

Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,29 proc. i wyniósł 18.570,8 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,52 proc. do 5.100,16 pkt.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy, pozytywny wpływ na jego notowania miały notowania IBM. Na notowania indeksu największy negatywny wpływ miał natomiast Apple.

Dobrze radziły sobie akcje American Airlines po tym, jak spółka w swoim raporcie kwartalnym podała zgodny z oczekiwaniami poziom zysku kwartalnego.

Lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne podał General Electric, który zanotował 15 proc. wzrost przychodów w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Lepsze od konsensusów wyniki podały również miedzy innymi Honeywell, Stanley Black & Decker oraz Whirlpool. Raportami kwartalnymi rozczarowały z kolei Starbucks, Chipotle oraz Sketchers.

Lepszy od oczekiwań okazał się czerwcowy wstępny odczyt indeksu PMI z gospodarki amerykańskiej. Wyniósł on 52,9 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 51,5 pkt. oraz wyniku majowego 51,3 pkt.

Lepsze od oczekiwań dane z gospodarki amerykańskiej sprawiają, że w ocenie rynków ponownie rośnie prawdopodobieństwo tego, że Rezerwa Federalna podniesie w tym roku stopy procentowe. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że prawdopodobieństwo to wyceniane jest obecnie na około 50 proc.

Kolejne posiedzenie Fed zaplanowane jest w przyszłym tygodniu, rynek nie zakłada, że przyniesie ono zmiany w polityce monetarnej.

Nieduże zmiany zanotowały w piątek giełdy w Europie. Indeks Euro Stoxx zyskał 0,1 proc. Niemiecki DAX poszedł w dół o 0,1 proc. Francuski CAC 40 wzrósł o 0,1 proc.

W piątek w centrum uwagi były dane PMI, które przedstawiły mieszany obraz gospodarczy w Europie za lipiec.

Najgorzej wypadły dane z Wlk. Brytanii, gdzie PMI composite oraz PMI w przemyśle spadły do najniższego od 7 lat poziomu, a PMI w usługach jest najniższy od 3,5 roku.

Na rynku spekuluje się, że słaby odczyt PMI z Wlk. Brytanii może być jednym z argumentów za poluzowaniem w sierpniu polityki monetarnej przez Bank Anglii. Na fali spekulacji, ze BoE zwiększy stymulację gospodarki o 0,4 proc. rośnie indeks FTSE.

W reakcji na dane z Wielkiej Brytanii silnie osłabił się funt. Kurs spadł poniżej poziomu 1,31.

Osłabia się również euro. Kurs EUR/USD spada poniżej poziomu 1,1 i jest najniżej od miesiąca. Dolar umacnia się również w stosunku do jena. Kurs USD/JPY rośnie powyżej poziomu 106. Dolar odrabia tym samym straty poniesione wobec jena w czwartek po wypowiedziach prezesa japońskiego baku centralnego Haruhiko Kurody, który wykluczył na razie wprowadzenie w Japonii „pieniędzy z helikoptera”.

INDEKS PMI COMPOSITE W STREFIE EURO W VII SPADŁ DO 52,9 PKT.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 52,9 pkt. wobec 53,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali wartość indeksu na 52,5 pkt.

PMI w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 52,7 pkt. wobec 52,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy szacowali wskaźnik na 52,3 pkt. Indeks PMI w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w lipcu 51,9 pkt. wobec 52,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 52,0 pkt.

LEPSZY OD OCZEKIWAŃ ODCZYT PMI Z NIEMIEC

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 53,7 pkt. wobec 54,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 53,4 pkt. Indeks PMI w sektorze usług Niemiec wyniósł w lipcu 54,6 pkt. wobec 53,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 53,2 pkt.

INDEKS PMI COMPOSITE W W.BRYTANII VII SPADŁ DO 47,7 PKT.

Indeks PMI composite w Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lipcu 47,7 pkt. wobec 52,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 49,0 pkt. Lipcowy odczyt PMI composite w Wlk. Brytanii jest najniższy od kwietnia 2009 r.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii wyniósł w lipcu 47,4 pkt. wobec 52,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy prognozowali tymczasem, że indeks wyniesie 48,8 pkt.

Indeks PMI w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii wyniósł w lipcu 49,1 pkt. wobec 52,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 48,7 pkt.

GOSPODARKA UK W RECESJI OD III KW. - BARCLAYS

W komentarzu do danych PMI analitycy Barclays wskazują, że poziom zaufania w gospodarce Wlk. Brytanii będzie się obniżać, a od III kw. gospodarka Wlk. Brytanii wejdzie w recesję. Ich zdaniem, w Wlk. Brytanii widoczne są już skutki referendum, a już podwyższona niepewność dalej wzrasta - w sytuacji braku krótkoterminowej jasności co do przyszłych relacji Wlk. Brytanii z UE i resztą świata.

BoE OBNIŻY STOPY W SIERPNIU O 25 PB, QE NA POZIOMIE 50 MLD FUNTÓW – BANK OF AMERICA

Bank Anglii w sierpniu obniży główną stopę procentową o 25 pb i przeprowadzi luzowanie na poziomie 50 mld funtów – ocenił w raporcie z 22 lipca Bank of America Merill Lynch. Zdaniem analityków, wobec decyzji o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie, Bank Anglii zawiódł oczekiwania rynku w czerwcu, a sposób komunikacji banku dodaje niepewności na rynku.

TRUMP ODMALOWUJE OBRAZ USA W KRYZYSIE I OBIECUJE RZĄDY PRAWA I PORZĄDKU

Kandydat Partii Republikańskiej do Białego Domu, Donald Trump, przyjął w czwartek partyjną nominację na prezydenta i na konwencji w Cleveland wygłosił przemówienie, w którym obiecał "znowu uczynić Amerykę silną" i poprawić los "ludzi zapomnianych". W rekordowo długim, trwającym aż półtorej godziny przemówieniu Trump zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa wyborczego w listopadzie będzie „prezydentem prawa i porządku”, ukróci nielegalną imigrację przez zbudowanie muru na granicy z Meksykiem i wypowie zawarte przez USA wielostronne układy o wolnym handlu, aby zahamować ucieczkę miejsc pracy za granicę.

RETORYKA ANTYGLOBALIZACYJNA ZAGROŻENIEM DLA ŚWIATOWEJ GOSPODARKI - AZEVEDO

Retoryka krytykująca handel międzynarodowy oraz globalizację stanowi ryzyko dla światowej gospodarki – ocenił szef Światowej Organizacji Handlu Roberto Azevedo, który w ten sposób odniósł się do haseł wyborczych Donalda Trumpa. Azevedo pokreślił, że konieczna jest konstruktywna współpraca pomiędzy USA oraz Chinami tak, aby nie doszło do pogorszenia się relacji pomiędzy dwoma największymi gospodarkami świata.

SZEFOWA MFW STANIE PRZED SĄDEM WS. UGODY Z BIZNESMENEM

Sąd Kasacyjny we Francji zdecydował w piątek, że szefowa MFW Christine Lagarde musi stanąć przed sądem w związku z ugodą finansową na korzyść biznesmena i byłego socjalistycznego ministra Bernarda Tapie, zawartą, kiedy kierowała francuskim resortem finansów. Sąd Kasacyjny odrzucił odwołanie Lagarde od grudniowej decyzji Trybunału Sprawiedliwości Republiki, sądzącego sprawy o domniemane nadużywanie władzy przez członków francuskiego rządu. Trybunał postanowił wówczas, że Lagarde ma stanąć przed sądem. (PAP)