„Ogólnie rzecz biorąc, pod wpływem Brexitu z jeszcze większym optymizmem oceniamy prognozy dla rynków wschodzących oraz ich długofalowego potencjału inwestycyjnego" - czytamy w analizie.

Analitycy podkreślają, że dynamika na rynkach kapitałowych w efekcie 'Brexitu' może przesunąć się na wschód od Londynu na rynki dalekowschodnie np. Szanghaj. Ponadto, rynki regionu CEE również mogą mieć swoją szansę w całej sytuacji związanej z Brexit'em.

„Część rynków wschodzących może jednak skorzystać na tej sytuacji. Niektóre zakłady produkcyjne i centra usługowe mogą przenieść się z Wielkiej Brytanii do krajów wschodnioeuropejskich, które należą do UE i oferują niższe koszty" - podkreślają eksperci w raporcie.

Wskazują też, iż pomimo obserwowanej obecnie pewnej zmienności nastrojów na rynkach wschodzących i rozwiniętych,  już zaczęły one wracać do normy, a zmienność była efektem zaskoczenia.

W przypadku rynków wschodzących, handel i inwestycje na tych rynkach są szeroko zdywersyfikowane, a wymiana handlowa z Wielką Brytanią stanowi niewielką część całego handlu większości krajów należących do rynków wschodzących, podkreślają analitycy. 

>>> Czytaj też: Bloomberg: UniCredit rozważa sprzedaż całego pakietu Pekao