statystyki

Fitch: Restrukturyzacja kredytów walutowych nie wpłynie na ratingi banków

4 sierpnia 2016, 15:00 | Aktualizacja: 04.08.2016, 15:00
Źródło:PAP
Fitch Ratings

Fitch Ratings źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Jason Alden

Analitycy agencji Fitch oceniają, że propozycja restrukturyzacji kredytów walutowych nie wpłynie bezpośrednio na oceny kredytowe polskich banków - podano w komunikacie Fitch.

Reklama

Reklama

"Nasze ratingi dla polskich banków nie uwzględniały ryzyka związanego z restrukturyzacją walutowych kredytów hipotecznych, ponieważ spodziewaliśmy się, że ostateczne rozwiązanie nie będzie skutkowało znaczącymi jednorazowymi stratami dla pożyczkodawców. Propozycje ogłoszone w tym tygodniu wydają się w miarę zgodne z tymi oczekiwaniami, więc nie wpłyną bezpośrednio na ratingi (banków - PAP)" - napisano w raporcie.

"Jednakże ratingi banków pozostają pod umiarkowaną presją ze względu na obniżoną zyskowność oraz kapitalizację, jak również podwyższoną niepewność związaną ze środowiskiem w którym działają" - dodano.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz prezes NBP, w ramach propozycji restrukturyzacji kredytów walutowych, zaprezentowali we wtorek projekt ustawy dotyczący zwrotu spreadów przez banki. Kancelaria szacuje, że koszty zwrotu wyniosą 3,6-4 mld zł. Według autorów projektu ustawy, w dalszej kolejności powinno dojść do przewalutowania kredytów, a wymuszać je będzie między innymi zwiększanie wymogów kapitałowych dla tych kredytów.

>>> Czytaj też: Prezydent zatrzymał bessę jednym ruchem. Repolonizacja banków będzie kosztowna

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze