statystyki

Afganistan: Atak talibów na zachodnich turystów (aktl.)

4 sierpnia 2016, 21:10 | Aktualizacja: 04.08.2016, 21:41
Źródło:PAP
Dwunastoosobowa grupa zachodnich turystów została w czwartek zaatakowana w prowincji Herat na zachodzie Afganistanu - poinformowały miejscowe władze. Lekko rannych jest sześciu turystów i kierowca pojazdu, którym podróżowali. Do ataku przyznali się talibowie.

Reklama

Reklama

W skład grupy wchodzili Brytyjczycy, Amerykanie i Niemiec.

Jak podała Al-Dżazira, rzecznik talibów Kari Jusuf Ahmadi oświadczył, że atak przeprowadzili talibowie, zabijając zagranicznych turystów; zaprzeczają temu lokalne władze.

Z relacji rzecznika armii Nadżibullaha Nadżibiego wynika, że turyści poruszali się w konwoju z ochroną afgańskich żołnierzy. W przewożący ich pojazd trafił pocisk moździerzowy. Władze prowincji Herat poinformowały, że żołnierze odpowiedzi ogniem i zabili wielu talibów.

Do incydentu doszło na drodze łączącej dwa historyczne, pełne zabytków archeologicznych miasta Herat i Bamian. Prowincje o tych samych nazwach, również interesujące ze względów kulturowych i przyrodniczych, należą do najspokojniejszych w Afganistanie, gdzie wciąż w wielu regionach toczą się walki między talibami a siłami rządowymi.

Jednak podróżowanie lądem w Afganistanie jest uważane za bardzo niebezpieczne: celami ataków stają się zarówno konwoje wojskowe, mniej chronione konwoje humanitarne, jak i autobusy lokalnej komunikacji. Ambasady krajów zachodnich stanowczo odradzają wszelkie podróże turystyczne do Afganistanu ze względu na duże ryzyko zamachów i porwań, których ofiarami padają zwłaszcza cudzoziemcy. Nieliczni turyści, którzy docierają do Afganistanu, często podróżują do Bamianu, gdzie powstał pierwszy w kraju park narodowy. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze