statystyki

Trzęsienie ziemi w bankowości. Deutsche Bank usunięty z prestiżowego indeksu

9 sierpnia 2016, 11:18 | Aktualizacja: 10.08.2016, 12:10
Źródło:Media
Deutsche Bank, Fot. 360b

Deutsche Bank, Fot. 360bźródło: ShutterStock

Czołowy niemiecki bank radzi sobie coraz gorzej. Akcje Deutsche Bank i Credit Suisse zostały usunięte z Stoxx Europe 50, indeksu giełdowego największych spółek Europy zachodniej. Obie instytucje są pogrążone w kryzysie i nic nie wskazuje na to, że sytuacja się może zmienić - informuje Deutsche Welle.

Reklama

Reklama

Nie tak wcale dawno bankierzy znajdowali się w czołówce rankingu najbardziej prestiżowych profesji, tuż za wykładowcami wyższych uczelni i ordynatorami szpitali. Deutsche Bank był poważany prawie jak „święta” instytucja.

Od 1989 roku czołowy niemiecki bank powoli zmieniał strategię działania. Deutsche Bank kupował kolejne mniejsze instytucje bankowe, które zajmowały się bankowością inwestycyjną. Nagle pojawili się w nim eksperci finansowi i dealerzy papierów wartościowych, którzy zaczęli wprowadzać tam radykalne zmiany. W okolicach 2000 roku bankierzy inwestycyjni zajmowali już czołowe stanowiska w Deutsche Banku.

>>>Czytaj więcej: Banki wciąż rządzą systemem? Modzelewski: Brak "odwalutowania" kredytów to fatalny sygnał [WYWIAD]

W przeciwieństwie do zarządu banku nie ponoszą oni odpowiedzialności za swoje działania, a podejmują wyższe ryzyko i otrzymują miliardowe premie – szacuje się, że wynoszą one na przestrzeni 15 lat od 40 do 50 mld euro - wylicza Deutsche Welle.

Nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem. Deutsche Bank spadł w rankingu z czołowego miejsca o 40 miejsc w dół. Wartość Deutsche Bank na giełdzie potaniała o 66 procent - z 33 euro na rekordowo niski kurs 11 euro. Wycena Deutsche Banku od początku roku spadła o ok. 50 proc. z 32 mld euro do obecnych 16 mld euro.

Przeciwko Deutsche Bank toczy się na całym świecie ponad 7 tys. procesów. Chodzi o pranie brudnych pieniędzy, manipulowanie stopami procentowymi, oszustwa podatkowe. Na sfinansowanie kosztów procesowych Deutsche Bank utworzyła rezerwę w wysokości 5,4 mld. euro. Rezerwy na pokrycie kosztów procesowych spowodowały w ub. roku rekordowe straty netto wysokości 6,8 mld. euro. Bank zamieszany jest też w aferę manipulację LIBOR-u oraz ma duże problemy związane z kredytami hipotecznymi.

>>>Czytaj więcej: Niemiecki sąd uniewinnił prezesa Deutsche Bank

Fundusze emerytalne i inwestorzy, którzy są zainteresowani długoterminowymi depozytami, sprzedali akcje Deutsche Bank, a agencja ratingowa Moody's obniżyła temu największemu niemieckiemu bankowi ocenę wiarygodności o dwa stopnie wyższą od śmieciowej.

Wraz z Deutsche Bankiem z indeksu wypadł szwajcarski Credit Suisse, który również boryka się z kilkumiesięczną przeceną, która obecnie sięga już 46 proc.

>>>Czytaj więcej: Wielki bank można już kupić za grosze

Reklama

Reklama

  • sdhhdfj(2016-08-09 18:00) Odpowiedz 91

    jest duzo wiecej aktyw ktore sa obecnie - w mojej ocenie - wycenione zle. szczegolnie wysoka cena obligacji panstwowych w strefie euro, japonskiego panstwa lub USA. banka na rynku panstwowych obligacji to kolejna banka MBS lub dot.com gdy zacznie sie masowa wyprzedaz obligacji, stoy zaczna rosnac na nic sie zda zwiekszenie podazy pieniadza by obnizyc stopy bo w tym samym czasie zacznie sie wyprzedaz tychze walut. zwiekszenie poziomu stop by 'bronic' wartosci waluty jeszcze bardziej zacisnie petle na szyji dla panstw muszacych obslugiwac dlug. a kto ostatecznie jest zobligowany do splacenia dlugu zaciaganego przez politykow -? zwykli ludzie. wystarczy wyobrazic sobie wyzsze raty za splate mieszkan i coraz wyzsze podatki, zwiekszajace sie ceny i zwiekszajaca sie nierentownosc przedsiebiorsw - zwolnienia i wyprzedaz aktyw obecna drukowanie pieniadza przez banki centralne to najwieksza manipoulacja globalnym pieniadzem w historii rasy ludzkiej na tej planecie. obecna cisza przed burza nie potrwa w nieskonczonosc a im dluzej ludzie bronia sie przed reorganizacja struktury produkcji i poziomem cen tym wiekszy bedzie szok gdy ta reorganizacja bedzie musial a sie odbyc w jeden dzien zamiast jak to dzialo by sie na wolnym rynku - codziennie po trochu

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Eduardo(2016-08-09 13:54) Odpowiedz 318

    Okazja do kupna akcji.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze