Indeks S&P 500 traci 0,05 proc. Indeks Dow Jones jest na 0,1 proc. minusie. W czwartek główne indeksy na Wall Street, S&P 500, Dow Jones oraz Nasdaq zakończyły sesję na swoich nowych, historycznych maksimach.

W centrum uwagi w piątek są słabsze od oczekiwań dane na temat sprzedaży detalicznej w USA w lipcu. Wskaźnik pozostał bez zmian wobec oczekiwanego wzrostu o 0,4 proc. Z wyłączeniem sprzedaży samochodów wskaźnik poszedł w lipcu w dół o 0,3 proc. i jest to jego najmocniejszy spadek w tym roku.

Ze spółek dobrą sesję na Wall Street notuje sieć detaliczna Nordstrom po publikacji lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych. Zysk netto spółki wyniósł w drugim kwartale 67 centów na akcję, rynek oczekiwał, że będzie to 57 centów. Nieco słabsze od konsensusu były przychody spółki, które wyniosły w drugim kwartale 3,65 mld dolarów wobec spodziewanych 3,68 mld dolarów.

Lepsze od oczekiwań były również rezultaty w drugim kwartale innej spółki z tej samej branży: J.C. Penney. Strata spółki na akcję wyniosła 5 centów wobec konsensusu zakładającego stratę na poziomie 15 centów na akcję. Przychody sięgnęły 2,92 mld USD wobec konsensusu 2,93 mld USD.

Na nieznacznych minusach są giełdy w Europie. Indeks Euro Stoxx 600 traci 0,1 proc. Po wzrostach wcześniej w tym tygodniu, w czwartek, równo 7 tygodni od brytyjskiego referendum, Euro Stoxx 600 odrobił całość strat, które poniósł w wyniku głosowania.

Ze spółek, przed sesją w Kopenhadze swoje wyniki podał Maersk. Skorygowany zysk przewoźnika spadł rdr o 88 proc. w II kw. do 134 mln USD z 1,1 mld USD. Rynek oczekiwał spadku zysku do 234 mln USD. Powyżej szacunków okazał się natomiast EBIT spółki. Akcje Maersk silnie zyskiwały po publikacji wyników.

Na rynku walutowym po słabszych od oczekiwań danych na temat sprzedaży detalicznej osłabia się dolar w stosunku do euro. Kurs EUR/USD wzrósł w trakcie sesji w pobliże poziomu 1,12. Wcześniej w piątek dolar umacniał się po komentarzach szefa Fed z San Francisco Johna Williamsa, który ocenił, że Fed powinien w tym roku podnieść stopy procentowe.

Wzrosty kontynuują w piątek ceny ropy naftowej. W czwartek ceny surowca poszły w górę o ponad 4 proc. i w przypadku Brent przekroczyły poziom 46 dolarów z baryłkę, po informacjach o tym, że saudyjski minister ds. Energii Khalid al-Falih oświadczył, iż przedstawiciele krajów wydobywających ropę naftową będą rozmawiali na temat ewentualnych działań w celu stabilizacji podaży na zaplanowanym na wrzesień spotkaniu w Algierze.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W USA W LIPCU POZOSTAŁA BEZ ZMIAN

Sprzedaż detaliczna w USA w lipcu pozostała bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w lipcu spadła o 0,3 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. mdm.

W czerwcu sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 0,8 proc. mdm po korekcie wobec wzrostu o 0,6 proc. przed korektą. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła w czerwcu o 0,9 proc. mdm po korekcie wobec wzrostu o 0,7 proc. przed korektą.

FED POWINIEN PODNIEŚĆ STOPY W TYM ROKU - WILLIAMS

Fed powinien podnieść stopy procentowe w tym roku, ponieważ popoprawia się sytuacja na rynku pracy w USA oraz istnieje możliwość wzrostu inflacji – ocenił w wywiadzie dla Washington Post przewodniczący oddziału Fed z San Francisco John Williams. Jego zdaniem wskazana jest stopniowa ścieżka zacieśniania polityki monetarnej w USA.

CENY PRODUKCJI W USA W LIPCU W DÓŁ O 0,4 PROC. MDM

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA spadły w lipcu o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Pracy w komunikacie. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI spadł o 0,3 proc. mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,1 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,2 proc.

Rok do roku wskaźnik PPI w lipcu spadł o 0,2 proc., po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 0,7 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 0,2 proc. i wzrostu o 1,2 proc.

INDEKS OPTYMIZMU KONSUMENTÓW W USA W SIERPNIU PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w sierpniu 90,4 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 91,5 pkt. W lipcu wskaźnik wyniósł 90,0 pkt.

ZAPASY NIESPRZEDANYCH TOWARÓW W USA W CZERWCU W GÓRĘ O 0,2 PROC.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w czerwcu o 0,2 proc. mdm. Analitycy spodziewali się w czerwcu wzrostu wskaźnika o 0,1 proc. mdm. W maju wskaźnik zapasów wzrósł o 0,2 proc. mdm.

SŁABSZY OD OCZEKIWAŃ WZROST PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ W CHINACH

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w lipcu o 6,0 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji rdr o 6,2 proc., po wzroście poprzednio o 6,2 proc. W lipcu produkcja rdr YTD wzrosła o 6,0 proc., zgodnie z oczekiwaniami. Miesiąc wcześniej produkcja ta wzrosła również o 6,0 proc.

SPRZEDAŻ DETALICZNA CHIN WZROSŁA O 10,2 PROC. RDR W VII; PROGNOZA +10,5 PROC.

Sprzedaż detaliczna w Chinach w lipcu wzrosła rdr o 10,2 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 10,5 proc. W czerwcu wzrost wyniósł 10,6 proc. rdr. W lipcu sprzedaż wzrosła rdr YTD o 10,3 proc., po wzroście w czerwcu o 10,3 proc.

GOSPODARKA STREFY EURO W II KW. UROSŁA O 0,3 PROC. KDK, A RDR O 1,6 PROC.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale 2016 r. wzrósł o 0,3 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w II wyliczeniu. Analitycy prognozowali, że PKB w II kw. kdk wzrósł o 0,3 proc. W I kw. PKB wzrósł o 0,6 proc. Rdr PKB w strefie euro wzrósł w II kw. o 1,6 proc., po wzroście w I kw. o 1,7 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,6 proc.

PKB NIEMIEC W II KW. WZRÓSŁ O 0,4 PROC. KDK

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w drugim kwartale 2016 r. o 0,4 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden we wstępnych wyliczeniach. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB kdk o 0,2 proc. W poprzednim kwartale PKB wzrósł o 0,7 proc., najwięcej od 2 lat.

W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 1,8 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,4 proc., po wzroście w I kw. o 1,9 proc. po korekcie, wobec 1,6 proc. przed korektą.

PRODUKCJA PRZEMYSŁU W EUROLANDZIE W CZERWCU POWYŻEJ PROGNOZ

Produkcja przemysłowa w strefie euro w czerwcu wzrosła o 0,6 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 1,2 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,5 proc. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 0,4 proc. wobec spodziewanego przez analityków wzrostu o 0,7 proc. W V wzrost produkcji rdr wyniósł po korekcie 0,3 proc, wobec 0,5 proc. przed korektą.

PKB WŁOCH BEZ ZMIAN W DRUGIM KWARTALE

PKB Włoch w II kw. 2016 r. pozostał bez zmian kdk, tymczasem analitycy oczekiwali wzrostu o 0,2 proc., po zwyżce w I kw. o 0,3 proc. W ujęciu rocznym PKB wzrósł o 0,7 proc., wobec spodziewanych 0,8 proc. W I kw. gospodarka włoska urosła o 1,0 proc. rdr.

DOBRY WYNIK GOSPODARKI RUMUNII W DRUGIM KWARTALE

PKB Rumunii wzrósł w II kw. rdr o 6,0 proc., zdecydowanie mocniej od konsensusu +4,1 proc. - podano we wstępnym wyliczeniu. W poprzednim kwartale dynamika PKB rdr wyniosła 4,3 proc. W ujęciu kwartalnym PKB również zaskoczył, wzrastając o 1,5 proc., wobec +0,3 proc. oczekiwań i +1,5 proc. kwartał wcześniej.

MOCNIEJSZY OD OCZEKIWAŃ WZROST PKB WĘGIER

Gospodarka Węgier urosła kdk w II kw. o 1,1 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych. Tu oczekiwano +1,0 proc. W I kw. odnotowano spadek PKB o 0,7 proc. Rok do roku, przed odsezonowaniem, PKB Węgier zwyżkował o 2,6 proc., wyraźnie lepiej od prognoz na poziomie +1,9 proc. W I kw. wzrost PKB wyniósł 0,9 proc. (PAP)