"W celu zintensyfikowania skupu akcji spółka rozważa przeprowadzenie skupu w formule 'mikro wezwania', na ok. 10 mln zł, co przy aktualnym kursie oznacza, że jego przedmiotem byłoby ok. 1 mln sztuk akcji" - powiedziała Ogryczak na spotkaniu z dziennikarzami.

"Czekamy jeszcze na wiążące opinie prawne" - dodała członek zarządu.

Według słów przedstawicieli MCI, transakcja mogłaby zostać przeprowadzona w sierpniu - wrześniu.

Dotychczas w tym roku zostało skupionych ponad 900 tys. akcji. Spółka może skupić do 5% swojego kapitału w tym roku.

Prezes Tomasz Czechowicz zaznaczył, że płynne środki, jakimi dysponuje spółka są na wysokim poziomie i pozwalają reagować na okazje rynkowe. Do dyspozycji jest ponad 170 mln zł, nie uwzględniające linii kredytowych i dywidend wypłaconych po 1 lipca.

MCI poniósł ok. 275 mln zł wydatków inwestycyjnych w I półroczu. Według słów przedstawicieli spółki, w całym roku inwestycje mogą zbliżyć się do zapowiadanych wcześniej 0,5 mld zł. W planach są "dwa duże projekty".

Czechowicz wskazał, że fundusz Tech.Ventures ma "dobre perspektywy". Ocenił, że dotychczas Invia zasłaniała perspektywę, a obecnie po wyjściu z tej inwestycji "odsłonięta została kolejna warstwa" firm z potencjałem. W jego ocenie, należy oczekiwać "stabilnych" wyników funduszu, zwrócił uwagę na zmiany kursowe w związku ze znaczącą ekspozycją na euro.

"Mamy jedną największą kapitałowo gwiazdę, spółkę Gett" - powiedział Czechowicz. Według analityków, Gett jest dziś wyceniany na ponad 1 mld USD.

"iZettle, czyli mobilne terminale płatnicze, które być może wprowadzimy do Polski, a także Auctionata są na dobrej drodze do uzyskania wycen na ponad miliard USD. Po opodatkowaniu handlu w Polsce spodziewamy dalszej transformacji w kierunku cyfrowych kanałów sprzedaży. Morele.net to najbardziej efektywny e-commerce w Polsce. Chcemy zbudować silny podmiot, będący wyzwaniem w Polsce dla firm typu Amazon. Frisco ma powalczyć o pozycję lidera w stolicy i następnie w Polsce" - wymienił Czechowicz.

W Euro.Ventures są spółki w końcowej fazie "tez inwestycyjnych", co oznacza że spółka może z nich wyjść w okresie kilku lat. Turecki Index zakończył transformację profilu do dystrybucji mobile oraz inwestycje real estate (jeszcze nieuwzględnionych w wynikach). W tej fazie są również WP i ABC Data.

Nowe inwestycje, w tym ATM, eCard/dotpay i Livebrain, na ok. 400 mln zł - według prezesa MCI - mają szansę "na istotną aprecjację wartości".

Spółka stara się utrzymać połowę inwestycji w Polsce, 40% Europie Zachodniej i Izraelu, 10% - w Rosji i w Turcji.

"Nie spodziewamy się jakichś istotnych zmian w alokacji" - powiedział Czechowicz.

Ocenił, że Brexit może wzmagać wątpliwości co do pozycji Wielkiej Brytanii jako lidera spółek technologicznych na korzyść Berlina, co dla MCI byłoby korzystne w związku z bliskością geograficzną i mniejszym nasyceniem tego rynku funduszami inwestycyjnymi w porównaniu z Londynem.

MCI podtrzymuje zamierzenia zakładające skup akcji w 2016 i 2017 oraz możliwą wypłatę dywidendy od 2018 r. w wysokości ok. 2% aktywów netto.

MCI Capital (dawniej MCI Management) jest funduszem technologicznym działającym na zasadach venture capital, notowanym na GPW od 2001 r.

(ISBnews)