statystyki

Enea zainwestuje w KHW 350 mln zł, Węglokoks 150 mln zł

24 sierpnia 2016, 17:59 | Aktualizacja: 24.08.2016, 18:06
Źródło:ISBnews
Górnictwo

Górnictwoźródło: ShutterStock

Enea zainwestuje 350 mln w ramach swojego zaangażowania w restrukturyzację Katowickiego Holdingu Węglowego, natomiast Węglokoks wyłoży 150 mln zł, podało Ministerstwo Energii. Łączna kwota inwestycji w KHW to 700 mln zł, a trzecim inwestorem będzie Towarzystwo Finansowe Silesia (TF Silesia).

Reklama

Reklama

"TF Silesia zainwestuje w Katowicki Holding Węglowy 200 milionów złotych. W ten sposób dołączy do Enei i Weglokoksu, które już wcześniej zapowiedziały zaangażowanie w KHW (Enea – 350 mln złotych, Węglokoks – 150 mln zł)" – czytamy w komunikacie.

W ramach KHW funkcjonować mają dwie kopalnie zespolone: Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic, celem jest także uproszczenie procedur i maksymalne zwiększenie efektywności.

"Dzięki inwestycjom, na które Holding chce przeznaczyć do 2020 roku 1,5 mld zł zwiększy się wydajność kopalń zespolonych przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wydobycia. Plan restrukturyzacyjny zakłada również zwiększenia sprzedaży sortymentów średnich i grubych, poprawę organizacji sprzedaży oraz lepsze zagospodarowanie metanu" – czytamy dalej.

Trwają rozmowy zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego ze stroną społeczną dotyczące przyszłości Ruchu Śląsk, który jest jednym najniebezpieczniejszych zakładów górniczych w Polsce, podano również.

Górnicy, którzy chcą odejść z branży mogą skorzystać z zagwarantowanego przez rząd pakietu osłonowego przewidującego jednorazowe odprawy pieniężne i urlopy górnicze. W wyniku działań restrukturyzacyjnych nikt nie straci pracy, przypomniał także resort.

Na początku sierpnia br. Enea podała, że rozpoczęła rozmowy w sprawie potencjalnego zaangażowania kapitałowego w KHW.

W maju minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że dalsza restrukturyzacja KHW jest konieczna i wymaga zaangażowania przez inwestorów kwoty ok. 500 mln zł. Rozmowy w sprawie zaangażowania w KHW prowadzone były pierwotnie z Eneą i Węglokoksem.

Katowicki Holding Węglowy grupuje cztery kopalnie węgla kamiennego: KWK Mysłowice-Wesoła, KWK Murcki-Staszic, KWK Wieczorek oraz KWK Wujek. Udziały w KWK Kazimierz-Juliusz zostały w listopadzie 2014 r. przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. 

>>> Czytaj też: Jest trzeci inwestor zaangażowany w restrukturyzację KHW. Wyłoży 200 mln zł

Reklama

Reklama

  • kibic(2016-08-24 21:06) Odpowiedz 00

    Kurna, ale reforma! Walenie kolejnych miliardów pln w worek bez dna! i to są te mądrości, które miał mieć pis jak się darł że wie jak zreformować górnictwo? Jak długo będziecie jeszcze sypać kasę na górników?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze