statystyki

Podkarpackie: 570 mln zł wypłacono z programu "Rodzina 500 plus"

30 sierpnia 2016, 15:58 | Aktualizacja: 30.08.2016, 16:06
Źródło:PAP
570 mln zł wypłaciły dotychczas podkarpackie gminy w ramach programu "Rodzina 500 plus". Rozpatrzonych zostało ponad 95 proc. złożonych wniosków. Zdaniem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart program przyczynił się do poprawy sytuacji wielu rodzin w regionie.

Reklama

Reklama

We wtorek w Rzeszowie odbyła się konferencja, na której podsumowano realizację programu na Podkarpaciu.

Wojewoda podkreśliła, że program przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej podkarpackich rodzin. „Zwłaszcza tych o niskich dochodach i wielodzietnych” - dodała.

Leniart zaznaczyła, że do urzędu dociera wiele pozytywnych sygnałów o rządowym programie wspierającym rodziny.

Jak wynika z danych podkarpackiego urzędu wojewódzkiego, samorządy w regionie wypłaciły już świadczenia na kwotę 570 mln zł. W sumie złożonych zostało prawie 164 tys. wniosków, z tego 13 proc. w formie elektronicznej. Na rozpatrzenie wciąż oczekuje ponad 7,3 tys. wniosków, głównie są to przypadki, kiedy jeden z rodziców pracuje lub przebywa za granicą.

Jedną z uczestniczek wtorkowej konferencji była kierowniczka miejsko-gminnego ośrodka pomocy społecznej w Tyczynie Barbara Lew. Podkreśliła, że program pomógł rodzinom przede wszystkim w bieżącym funkcjonowaniu.

„W naszej gminie ok. 60 proc. dzieci uzyskuje pomoc z tego programu. Z sygnałów, jakie do nas docierają, wynika, że pieniądze są wydawane przede wszystkim na pomoc dzieciom - m.in. na zakup dla nich przyborów szkolnych i książek. Niektóre rodziny w tym roku po raz pierwszy wyjechały na wspólne wakacje. Część dzieci wysłanych zostało na kolonie i obozy” - powiedziała.

Lew zaznaczyła, że rządowa pomoc wpływa również na sferę psychologiczną. „Rodziny zgłaszają nam, że jest mniej konfliktów o pieniądze. Program umożliwia im spokojnie zaplanować przyszłość, bo ta pomoc pozwala również sfinansować wydatki nieplanowane” - podkreśliła Lew.

W ramach działającego od 1 kwietnia programu „Rodzina 500 plus”, świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Rodziny o niskich dochodach, przy spełnieniu kryterium 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego), otrzymują wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze