W opublikowanym w piątek wywiadzie dla dziennika „La Stampa” Maffeis podsumował działania podjęte przez włoską marynarkę wojenną w celu ochrony południowej granicy Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym przed dżihadystami, a także w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi. Operację z udziałem okrętów podwodnych i śmigłowców rozpoczęto w czerwcu 2015 roku w reakcji na chaos w Libii, gdzie obecni są bojownicy tzw. Państwa Islamskiego.

Kontradmirał powiedział, że od połowy czerwca br. w czasie operacji "Bezpieczne Morze" uczestniczące w niej jednostki uratowały 20 tysięcy migrantów na łodziach i pontonach. Dane te podano w dniach nasilonego napływu migrantów na włoskie wybrzeża na południu, od Sardynii po Sycylię i Kalabrię.

W ciągu czterech dni do kraju przypłynęło około 13 tys. osób - podały włoskie służby morskie. Poinformowały też o coraz większych sukcesach w walce z przemytnikami migrantów. W Pozzallo na Sycylii policja zatrzymała jednego dnia siedmiu ludzi zajmujących się przerzutem uciekinierów z Afryki. Pięciu kolejnych przemytników aresztowano w ostatnich godzinach na Sardynii, a czterech w Crotone w Kalabrii.

Według najnowszych danych MSW w Rzymie od początku roku do Włoch przybyło drogą morską ponad 105 tysięcy migrantów. (PAP)

>>> Polecamy: Niemcy poprą Wielką Brytanię? Wielkie unijne tabu może zostać złamane