statystyki

Moody's obniży rating Polski? Rynki oczekują na piątkową decyzję

5 września 2016, 09:23 | Aktualizacja: 05.09.2016, 09:23
Źródło:PAP
Moody's

Moody'sźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Scott Eells

Zarówno polska waluta, jak i rynek obligacji będzie w tym tygodniu pod presją ze względu na piątkową rewizję ratingu przez agencję Moody's - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, wesprzeć polskie aktywa mogłaby informacja o złagodzeniu polityki monetarnej przez EBC.

Reklama

Reklama

"Dla złotego ten tydzień to przede wszystkim oczekiwanie na decyzję agencji Moody’s w sprawie ratingu Polski. Podtrzymujemy naszą ocenę, iż po nadaniu ratingowi w maju negatywnej perspektywy oraz po ostrzeżeniu agencji opublikowanym pod koniec sierpnia wiarygodność kredytowa podczas wrześniowego przeglądu zostanie najprawdopodobniej obniżona" - napisali ekonomiści Banku Millennium.

"Zanim jednak Moody’s opublikuje swój raport, decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej oraz Europejski Bank Centralny. O ile posiedzenie RPP nie powinno wpłynąć na notowania polskich aktywów, to w przypadku złagodzenia polityki pieniężnej w strefie euro spodziewalibyśmy się łagodnego umocnienia złotego, a także niewielkiego spadku rentowności długiego końca krzywej" - dodali.

Presji ze względu na rewizję ratingu Polski oczekują też ekonomiści Banku Pekao.

"Złoty pozostaje pod presją obaw o cięcie ratingu przez agencję ratingową Moody’s w najbliższy piątek. Prawdopodobieństwo takiej decyzji ostatnio wzrosło, co może osłabić złotego ponownie do 4,40/EUR. Początek tygodnia przynosi utrwalenie wyceny w okolicy piątkowego zamknięcia (4,36/EUR)" - napisali w porannym komentarzu.

Ich zdaniem, obniżka ratingu przełoży się również na rynek obligacji.

"W przypadku obniżenia oceny wiarygodności kredytowej przez Moody’s rentowności obligacji skarbowych wzrosną. W przeciwnym razie dostrzegamy miejsce na nieznaczny spadek krajowej krzywej. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniesie zmiany retoryki i będzie neutralne dla krajowych aktywów. W najbliższych dniach oczekujemy rentowności obligacji w szerokich przedziałach 1,65-1,75 proc. (2Y), 2,25-2,40 proc. (5Y) oraz 2,85-3,00 proc. (10Y)" - dodali.

Miejsce do wzrostu rentowności widzą również ekonomiści PKO BP.

"W przypadku dłuższego końca krzywej potencjał do wzrostów rentowności nie wyczerpał się i cały czas scenariusz osiągnięcia 3,05 proc. w przypadku DS0726 pozostaje aktualny. Przed nami weryfikacja ratingu Polski przez agencję Moody’s. Chociaż scenariuszem bazowym pozostaje brak zmiany oceny kredytowej, to jednak ten czas oczekiwania będzie ciążył rynkowi" - napisali w porannej nocie.

"Również ze strony rynków bazowych trudno spodziewać się wsparcia. Inwestorzy będą zapewne skracać portfele US Treasuries przed wrześniowym posiedzeniem Fedu (20-21 IX), na którym bank centralny może podnieść stopy (nie jest to jednak scenariusz bazowy) bądź zapowiedzieć taki ruch na najbliższe miesiące" - dodali.

>>> Czytaj też: Czystka w rządzie PiS. Oto minister, który jako pierwszy może odejść z gabinetu Beaty Szydło

Reklama

Reklama

  • ert(2016-09-05 18:15) Odpowiedz 30

    Ocena agencji jest prawidłowa, dotyczy bowiem państwa, którego elyta, bez wojny i okupacji, własnymi rękami, zlikwidowało posiadany przemysł, a Polaków uczyniło żebrzącymi gdzieś po świecie na zmywakach intruzami, lutowanymi zresztą przez miejscowych łobuziaków którym pracę zabierają.

    Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze