statystyki

Elektrownia atomowa jednak powstanie. "Decyzja jeszcze w tej kadencji"

7 września 2016, 08:10 | Aktualizacja: 07.09.2016, 08:11
Źródło:ISBnews
Elektrownia atomowa Mochovce

Elektrownia atomowa Mochovceźródło: Wikimedia Commons

Decyzja w sprawie budowy bloku jądrowego zapadnie jeszcze w tej kadencji, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Reklama

Reklama

"Na pewno będziemy chcieli realizować przynajmniej jeden blok [jądrowy] i myślę, że w tej kadencji taka decyzja zostanie zapadnie" - powiedział Tchórzewski dziennikarzom w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój.

Minister wskazał, że obecnie program jądrowy jest zatrzymany, ale nie wycofany, ponieważ dotychczas zaproponowane mechanizmy, tzw. kontrakt jądrowy nie były satysfakcjonujące.

"Szukamy innych rozwiązań, jeśli chodzi o energetykę jądrową. Uważam, że energetyka jądrowa może być realizowana o 30% taniej" - powiedział.

Na początku sierpnia Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1 000 MW, który ma być zbudowany w ciągu 10 lat. Jednocześnie wskazało na potrzebę budowy trzech kolejnych bloków węglowych. 

>>> Czytaj też: Wielka Brytania stawia na atom. Dlaczego rezygnuje z wiatraków?

Reklama

Reklama

 • fobo(2016-09-07 13:54) Odpowiedz 103

  Czy elektrownia ułatwia zbudowanie broni jądrowej? Czy tak na wszelki wypadek gdyby za 20-30 lat nie było komu nas obronić chcemy mieć know-how i te 1000 MW to droga do tego i excuse? Myślę że Japonia, w szufladach bombę już ma. My też ją w szufladzie chcemy mieć tak na wszelki wypadek?

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Gość(2016-09-07 09:24) Odpowiedz 85

  Mam nadzieję że wreszcie zbudują tą elektrownię jądrową. !9 wiek już minął.

 • aaaa(2016-09-07 10:05) Odpowiedz 613

  za pieniądze na jądrówkę to ja bym nakupił ogniw słonecznych i obsiął nimi wszystkie dachy w kraju, połączył w system i cześć, do tego wiatraki kominowe.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Gość(2016-09-07 17:59) Odpowiedz 23

  Czy wreszcie w tej kadencji ktoś otrzeźwieje i popchnie polską energetykę tam, gdzie cywilizowany Zachód jest od dawna. Najważniejsze potęgi gospodarcze od dziesięcioleci oparły swoją energetykę o elektrownie jądrowe, np. Francja w 90%.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze