Indeks S&P 500 zniżkuje 0,2 proc. Indeks Dow Jones spada o 0,25 proc. Nasdaq traci 0,1 proc.

W ujęciu sektorowym najmocniej tracą producenci dóbr podstawowych oraz sektor materiałowy.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy negatywny wpływ na jego notowania mają akcje Home Depot, najwięcej zyskują zaś walory Caterpillar.

Wydarzeniem dnia ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones będzie premiera nowego modelu iPhone'a firmy Apple, której akcje nieznacznie zniżkują. Nowy iPhone zostanie zaprezentowany o godz. 19.00 czasu polskiego.

Reklama

Na historycznych szczytach znalazły się akcje Facebooka, które rosną nieprzerwanie już siódmą sesję, najdłużej od 5 miesięcy.

O godz. 20.00 opublikowana zostanie "beżowa księga" Fed.

Sesja w Europie zakończyła się na wyraźnych plusach. Indeks Euro Stoxx wzrósł 0,7 proc. Niemiecki DAX zwyżkował 0,62 proc. Francuski CAC 40 zyskał 0,61 proc. Brytyjski FTSE 100 wzrósł o 0,3 proc.

Wzrosty odnotowały wszystkie główne sektory, a najbardziej Euro Stoxx 600 ciągnęły w górę spółki energetyczne i z sektora materiałowego.

Wyraźnie rosły akcje Volkswagena. Niemiecki producent samochodów ogłosił, iż pracuje nad studium wykonalności wejścia w joint venture z Anhui Jianghuai Automobile, w celu uruchomienia produkcji samochodów elektrycznych w Chinach.

Europejskie giełdy rosną na fali spekulacji, iż banki centralne na świecie będą kontynuować luzowanie. W środę rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie EBC. Konsensus rynkowy zakłada, iż bank utrzyma stopy procentowe na niezmienionych poziomach oraz pozostawi bez zmian parametry skupu aktywów w ramach luzowania ilościowego. Oprócz decyzji dotyczących polityki monetarnej EBC przedstawi najnowsze projekcje wzrostu gospodarczego i inflacji.

Obecny program luzowania ilościowego w postaci skupu aktywów wygasa w marcu 2017 r. Rynek oczekuje, iż EBC po raz drugi przedłuży program skupu o kolejne miesiące. Na rynku spekuluje się o ewentualnej zmianie technicznych parametrów skupu długu przez EBC.

W Stanach ostatnie słabsze dane z gospodarki USA, aktywność w usługach i przemyśle, rynek interpretuje jako argument za pozostawieniem bez zmian stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu Fed we wrześniu. Notowania kontraktów terminowych, podwyżkę na kolejnym posiedzeniu we wrześniu, wyceniają na 22 proc., a do końca roku - na 52 proc.

Dolar nie zdołał odrobić strat po wtorkowym osłabieniu w reakcji na dane ISM w usługach. Kurs EUR/USD pozostaje w okolicach 1,123, ok. 0,6 proc. wyżej niż we wtorek po południu.

USD tracił również do japońskiego jena. Kurs USD/JPY spadł do ok. 101,6 i znajduje się najniżej od 26 sierpnia.

Po kilku dniach wzrostów w środę osłabił się funt. Kurs EUR/GBP spadł o ok. 0,5 proc. do ok. 1,187. Funt nie zareagował na wypowiedź szefa Banku Anglii, iż ryzyko recesji w Wlk. Brytanii osłabiło się w wyniku działań banku po Brexicie.

Notowania ropy naftowej w środę wahały się. Baryłka Brent na koniec dnia zdrożała powyżej 1 proc. i była wyceniana na ok. 47,9 USD.

RYZYKO RECESJI W UK OSŁABIŁO SIĘ W WYNIKU DZIAŁAŃ BOE - CARNEY

Ryzyko recesji w Wlk. Brytanii osłabiło się w wyniku działań Banku Anglii (BoE) - powiedział Mark Carney, szef BoE, w odpowiedzi na pytania komisji ds. skarbu państwa brytyjskiego parlamentu. Jego zdaniem, w wyniku działań BoE zaufanie w gospodarce Wlk. Brytanii zwiększyło się. Dodał, iż dane spływające z gospodarki brytyjskiej wskazują, iż jest ona "nieco mocniejsza", niż oczekiwał tego BoE. W opinii Carneya BoE posiada jeszcze przestrzeń do dalszego cięcia stóp, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

WILLIAMS Z FED ZA STOPNIOWYMI PODWYŻKAMI STÓP

Powrót do stopniowych podwyżek stóp procentowych, raczej szybszy niż późniejszy, byłby rozsądny - ocenił we wtorek szef Fed z San Francisco John Williams. Jego zdaniem, gospodarka USA jest w dobrym stanie. W opinii Williamsa, bezrobocie w Stanach w 2017 r. spadnie do 4,5 proc. z 4,9 proc. obecnie, a inflacja wzrośnie i osiągnie 2-proc. cel Fedu w 2017 lub 2018 r.

Williams powiedział także, iż celowanie w niską inflację, jak robi to Fed oraz inne banki centralne, nie będzie mógł być do spełnienia w otoczeniu niskiego wzrostu i niskich stóp procentowych, które pozostaną na tym poziomie przez dłuższy czas. Fed może podnieść cel inflacyjny do 3 lub nawet 4 proc., tudzież zastąpić go celem nominalnej produkcji w gospodarce - dodał.

Williams nie odniósł się do ostatnich danych z amerykańskiej gospodarki.

LEPSZY OD KONSENSUSU ODCZYT WSKAŹNIKA JOLTS Z RYNKU PRACY USA

Wskaźnik JOLTS, mierzący nowo utworzone miejsca pracy oraz powstałe wakaty, wzrósł w lipcu do 5,87 mln z 5,64 mln miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali wyniku w maju na poziomie 5,63 mln.

REZERWY WALUTOWE CHIN NAJNIŻSZE OD 2011 R.

Rezerwy walutowe Chin spadły w sierpniu o 15,9 mld USD do 3,185 bln USD i znalazły się na najniższym od pierwszej połowy 2011 r. poziomie. Spadek był zgodny z konsensusem rynkowym.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W NIEMCZECH W LIPCU PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

W Niemczech w lipcu produkcja przemysłowa niespodziewanie spadła o 1,5 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,1 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wrośnie o 0,1 proc., po wzroście poprzednio o 0,8 proc. przed korektą. Rdr produkcja przemysłowa spadła o 1,2 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,9 proc., po korekcie z +0,5 proc. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 0,2 proc.

SPADEK PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ W WLK. BRYTANII PONIŻEJ KONSENSUSU MDM

Produkcja przemysłowa w Wlk. Brytanii spadła w lipcu o 0,9 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,2 proc., po korekcie z -0,3 proc. Konsensus zakładał spadek o 0,3 proc. W ujęciu rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 0,8 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,6 proc., po korekcie z +0,9 proc. Z szacunków ekonomistów wynikało, że produkcja przemysłu wzrosła o 1,7 proc.

NIEWIELKI WZROST INDEKSU KREDYTÓW HIPOTECZNYCH MBA W STANACH

Indeks wniosków o kredyt hipoteczny MBA, wyrównany sezonowo, zwyżkował w tygodniu zakończonym 2 września o 0,9 proc. - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych. Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 2,8 proc. Wskaźnik jest teraz o 27,7 proc. powyżej wartości sprzed roku.

WZROST PKB AUSTRALII W II KW. BEZ NIESPODZIANEK

W II kwartale 2016 r. Produkt Krajowy Brutto Australii wzrósł o 0,5 proc. w ujęciu kwartał do kwartału, po wzroście w I kwartale o 1,0 proc. - podało w środę australijskie biuro statystyczne. Dane okazały się nieco słabsze od prognoz, bo analitycy szacowali wzrost PKB w II kw. na 0,6 proc. kdk. W ujęciu rok do roku dynamika PKB Australii wyniosła w II kw. 3,3 proc. wobec wzrostu w I kwartale o 3,0 proc. Takiego odczytu spodziewali się też analitycy.

We wtorek bank centralny Australii pozostawił stopy procentowe bez zmian - benchmarkowa stopa procentowa nadal znajduje się na najniższym w historii poziomie i wynosi 1,5 proc., po dwóch obniżkach w ciągu poprzednich 4 miesięcy. (PAP)