statystyki

Rosja: Wybory regionalnych parlamentów, szefów republik i gubernatorów

18 września 2016, 09:47 | Aktualizacja: 18.09.2016, 09:47
Źródło:PAP

Równolegle z wyborami do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, odbywają się w niedzielę w wielu podmiotach Federacji Rosyjskiej wybory do regionalnych zgromadzeń ustawodawczych, a także wybory szefów republik i gubernatorów obwodów.

Reklama

Reklama

W ustawowym wspólnym dniu głosowania w 39 podmiotach Federacji Rosyjskiej wybierane są regionalne zgromadzenia ustawodawcze. Wyłonione zostaną w siedmiu republikach (Adygei, Dagestanu, Inguszetii, Czeczenii, Karelii, Mordowii, Czuwaszji), sześciu krajach (Ałtajskim, Kamczackim, Krasnojarskim, Permskim, Nadmorskim, Stawropolskim), trzech okręgach autonomicznych (Żydowskim, Chanty-Mansyjskim i Czukockim) i aż w 22 obwodach - m.in. moskiewskim, leningradzkim, swierdłowskim, kaliningradzkim, jak również w Petersburgu.

W republikach Komi i Tuwa, i w Czeczenii wybrani zostaną szefowie republik w wyborach bezpośrednich. W Kraju Zabajkalskim, obwodach: twerskim, tulskim i uljanowskim wyłonieni zostaną, również w wyborach bezpośrednich, ich gubernatorzy. W dwóch republikach Kaukazu Północnego: Osetii Północnej i Karaczajo-Czerkiesji szefowie regionów wyłaniani są przez parlament.

Ponadto w 11 miastach Federacji Rosyjskiej wyłonione zostaną organy samorządu lokalnego; rady miejskie wybierają w niedzielę m.in. mieszkańcy Kaliningradu, głównego miasta Karelii - Pietrozawodska, stolicy Czeczenii - Groznego, czy Chanty-Mansyjska.

Wraz z wyborami do Dumy jest to największa z dotychczasowych kampanii wyborczych w Rosji. Na wyborach wszystkich szczebli zarejestrowanych zostało łącznie ponad 103 tys. kandydatów, w całym kraju uruchomiono ok. 95 tys. lokali wyborczych.

Zarejestrowanych w Rosji uprawnionych do głosowania obywateli jest 111,6 mln.


Reklama

Tagi:duma, Rosja

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze