Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,05 proc. i wyniósł 18.129,96 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,03 proc. i wyniósł 2.139,76 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,12 proc. do 5.241,35 pkt.

Największe wzrosty w USA zanotował sektor opieki zdrowotnej i dóbr podstawowych.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najwięcej do jego wzrostów przysłużyły się notowania Goldman Sachs i 3M, a najmocniej w dół ciągnęły DJI akcje Du Pont.

Potężne wzrosty zanotowała Tobira Therapeutics. Akcje producenta eksperymentalnego leku na schorzenia wątroby zwyżkowały ponad 700 proc., po tym jak farmaceutyczny Allergan zgodził się kupić Tobira za 1,7 mld USD.

W USA uwagę zwróciły gorsze od oczekiwań rynku dane z rynku budowlanego. Liczba rozpoczętych nowych inwestycji budowlanych domów mieszkalnych spadła w sierpniu o 5,8 proc. mdm, a liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę spadła o 0,4 proc. Ekonomiści Barclays ocenili w komentarzu do danych, iż sierpniowe spowolnienie w rozpoczęciu inwestycji wynikało z warunków pogodowych i nie stanowi zmiany trendu wzrostowego.

W centrum uwagi rynków znajdują się środowe decyzje dotyczące polityki monetarnej - amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz Banku Japonii.

Z notowań kontraktów terminowych wynika, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed na posiedzeniu w tym tygodniu, wyceniane przez traderów na rynku terminowym, wynosi 22 proc. Szansa na podwyżkę w grudniu wyceniana jest na 56 proc.

Jeżeli Fed nie zaskoczy inwestorów, to w centrum zainteresowania znajdzie się nowa prognoza makroekonomiczna amerykańskiego banku centralnego oraz ewentualne modyfikacje w dotychczasowych sformułowaniach zawartych w komunikacie po posiedzeniu.

Rynek jest podzielony w opiniach co do decyzji Banku Japonii. Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg nie przewidują zmiany stopy procentowej ani targetu skupu aktywów. Natomiast z ankiety agencji Reuters wynika, iż BoJ poluzuje politykę monetarną, lecz ekonomiści nie są zgodni czy bank obniży stopę procentową, czy też wprowadzi zmiany w programie skupu.

Na rynku walutowym, po porannym wybiciu powyżej 1,12 dolar powrócił w okolice wczorajszych notowań wobec euro. Kurs EUR/USD znajduje się na poziomie ok. 1,117.

W konsolidacji pozostaje jen. Kurs USD/JPY oscyluje wokół wartości z końca poniedziałkowej sesji na poziomie ok. 101,7.

O ponad 0,7 proc. osłabia się natomiast funt. Kurs GBP/USD spada poniżej 1,3 i znalazł się we wtorek na najniższym od połowy sierpnia poziomie.

Po południu na plus wyszły notowania ropy naftowej. W trakcie dnia baryłka ropy Brent zniżkowała nawet 1,6 proc., lecz później odrobiła straty i przebiła poziom 46 USD. W poniedziałek wieczorem minister energii Wenezueli Eulogio Del Pino powiedział, iż w celu osiągnięcia równowagi na rynku ropy należy ograniczyć globalną podaż surowca o blisko 10 proc., czyli o 9 mln baryłek dziennie z 94 mln obecnie. W Nigerii wydobycie wzrosło do 1,75 mln baryłek dziennie, a w grudniu ma osiągnąć 2 mln baryłek - poinformował w poniedziałek minister ds. ropy tego kraju Emmanuel Kachikwu.

Na rynku ropy spekuluje się o ograniczeniu produkcji surowca na świecie. W przyszłym tygodniu w Algierze w tej sprawie spotykają się ministrowie państw OPEC oraz Rosji.

Część europejskich giełd drugi dzień z rzędu rosła, choć pod koniec sesji wytraciła część zwyżek. Niemiecki DAX wzrósł na zamknięciu o 0,19 proc., francuski CAC 40 stracił 0,13 proc., a brytyjski FTSE zwyżkował o 0,25 proc.

Wraz ze spadkami cen ropy zniżkowały walory spółek wydobywczych, których indeks sektorowy radził sobie najgorzej na Euro Stoxx 600.

Ze spółek w Europie wyróżniały się akcje LEG Immobilien. Societe Generale podwyższył rekomendację dla niemieckiego dewelopera do "kupuj".

Zwyżkowały akcje Bayera, który podwyższył prognozy sprzedaży grupy leków niedawno wprowadzonych na rynek.

Wyraźnie zniżkowały w Londynie walory IG Group. Brytyjska firma brokerska poinformowała w raporcie, że I kw. był dla niej "wymagający", a żeby spełnić prognozy na bieżący rok podatkowy sytuacja na rynku musi ulec poprawie.

SPADEK ROZPOCZĘTYCH BUDÓW DOMÓW I POZWOLEŃ NA BUDOWĘ W USA

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w sierpniu i wyniosła 1,142 mln w ujęciu rocznym. W lipcu wskaźnik wyniósł 1,212 mln po korekcie wobec 1,211 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,19 mln.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, spadła do 1,139 mln z 1,144 mln poprzednio. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,165 mln.

OPEC I ROSJA MOGĄ DOJŚĆ DO POROZUMIENIA O OGRANICZENIU WYDOBYCIA ROPY

We wtorek Mohammed Barkindo, sekretarz generalny OPEC, powiedział, iż jest pewny, że w trakcie przyszłotygodniowego spotkania ministrów kartelu i Rosji zostanie osiągnięte porozumienie o ograniczeniu wydobycia ropy - podała włoska gazeta La Repubblica. Dodał później, że może ono obowiązywać przez rok, a Iran "dołączy do starań" ws. umowy do pozostałych państw OPEC. We wtorek po południu algierski minister energii Noureddine Bouterfa powiedział, że nieformalne spotkanie w Algierze może się przekształcić w nadzwyczajny szczyt kartelu. Dodał, że w celu stabilizacji cen surowca potrzebne jest zmniejszenie światowego wydobycia o 1 mln baryłek dziennie.

DWAJ DEALERZY FED ZA PODWYŻKĄ STÓP W USA W ŚRODĘ

2 z 23 dealerów rynku pieniężnego amerykańskiej Rezerwy Federalnej jest zdania, iż w środę Fed podwyższy stopę procentową. Są to BNP Paribas oraz Barclays. Po raz pierwszy od września 2015 roku więcej niż jeden dealer amerykańskich papierów skarbowych jest innego zdania niż konsensus rynkowy, który zakłada brak podwyżki stopy funduszy federalnych.

NIE BĘDZIE ZNACZNEGO LUZOWANIA FISKALNEGO W WLK. BRYTANII - BofA

Brytyjski rząd nie ogłosi w listopadzie znacznego programu luzowania polityki fiskalnej - napisali we wtorkowym raporcie ekonomiści Bank of America Merill Lynch. Oczekują oni niewielkiego oraz tymczasowego luzowania w postaci wzrostu inwestycji rządowych o 0,5 proc. PKB w ciągu najbliższych 3 lat i powrotu do poprzednich planów budżetowych po tym okresie.

NA WĘGRZECH STOPY PROCENTOWE BEZ ZMIAN

Bank centralny na Węgrzech pozostawił we wtorek bez zmian stopy procentowe. Główna stopa procentowa wynosi 0,9 proc. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy spodziewali się takiej decyzji.

SŁABOŚĆ HANDLU NA ŚWIECIE "NOWĄ NORMĄ" - EBC

W najbliższych latach handel na świecie będzie słaby - napisano we wtorkowym raporcie Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Po ostatnim kryzysie finansowym udział handlu w światowym PKB nie zwiększał się tak jak przed kryzysem, gdy rósł dwukrotnie szybciej od światowej gospodarki. Zdaniem EBC czynniki wspierające handel w przeszłości, takie jak spadające koszty transportu, liberalizacja handlu, globalne łańcuchy wartości nie będą wspierać handlu w takim samym stopniu jak do tej pory w średnim terminie.

UNILEVER SZYKUJE SIĘ DO PRZEJĘCIA

Na rynku pojawiły się informacje, że Unilever zamierza przejąć amerykańską spółkę Seventh Generation - producenta ekologicznych produktów dla domu, m.in. płynów do zmywania ze składnikami roślinnymi czy środków higieny osobistej. Przedsiębiorstwa nie podały szczegółów transakcji. Jak wynika z danych finansowych obroty Seventh Generation w 2015 roku przekroczyły ponad 200 milionów dolarów. Akcje Unilevera na giełdzie w Amsterdamie lekko zniżkują.

WYHAMOWANIE DYNAMIKI SPRZEDAŻY SAMOCHODÓW W '17 - EULER HERMES

Wzrost globalnej produkcji samochodów wyniesie ok. 2 proc. w tym roku, a w 2017 r. wyhamuje do 1 proc. - wynika z raportu Euler Hermes. W Europie tegoroczny wzrost wyniesie 5,5 proc., ale w przyszłym roku możliwa jest stagnacja. W Stanach Zjednoczonych przychody w 2016 roku mają się zwiększyć o 3 proc., podczas gdy wskaźnik rentowności sprzedaży pozostanie na poziomie około 4,7 proc. Jeśli chodzi o Europę, w 2016 r. niemieccy producenci powinni ogłosić rentowność operacyjną na poziomie 7 proc., zaś we Francji wskaźnik ten osiągnie wartość prawie 4,5 proc. W 2016 roku przychody w Niemczech mają wzrosnąć o 6 proc., a we Francji o 5 proc. (w 2017 r. będzie to, odpowiednio, 4 proc. i 3 proc.).

NOWA STRATEGIA PETROBRAS

Rada nadzorcza brazylijskiego koncernu naftowego Petrobras zatwierdziła we wtorek strategię na lata 2017-21. Zakłada ona spadek inwestycji o 25 proc. w porównaniu do planu na lata 2015-19. Spółka zamierza pozbyć się majątku o wartości 19,5 mld USD, o 4 mld USD więcej niż poprzednio. Petrobras zamierza wydobywać 2,7 mln baryłek dziennie, wobec 2,1 mln uprzednio.

GSK WYBRAŁ NOWEGO PREZESA

Gigant farmaceutyczny GlaxoSmithCline ogłosił we wtorek, iż dokonano wyboru nowego prezesa. Od marca 2017 r. stanowisko to przypadnie Emmie Walmsley, która zastąpi Andrew Witty'ego. Dotychczasowy prezes reprezentował firmę od 10 lat. Walmsley była do tej pory kierownikiem działu consumer healthcare w GSK.

LUFTHANSA I AIR CHINA PODPISAŁY POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY

Niemiecka Lufthansa i chińska Air China podpisały we wtorek porozumienie o współpracy po 2 latach negocjacji. Przewoźnicy zwiększą koordynację rozkładów lotów na trasie Europa-Chiny od przyszłego roku. Celem umowy jest zwiększenie udziału w rynku. Obecnie Air China posiada 22 proc. udziałów na tej trasie, a Lufthansa 17 proc. Podobne porozumienie z chińskimi China Southern Airlines posiada Air China. We wtorek akcje Lufthansy zniżkują. (PAP)