statystyki

Portugalski sposób na uchodźców. Powstanie specjalna jednostka antyterrorystyczna

22 września 2016, 21:23
Źródło:PAP
Imigranci

Imigranciźródło: ShutterStock

Rząd Portugalii utworzył specjalną jednostkę antyterrorystyczną, złożoną z funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, policji oraz Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic. Jednym z jej głównych zadań jest monitorowanie przyjętych przez kraj uchodźców.

Reklama

Reklama

Jak poinformowały portugalskie media, specjalny oddział podlegający rządowi, Jednostka Koordynacji Antyterrorystycznej (UCAT), działa 24 godziny na dobę.

Bernardo Pires de Lima, ekspert ds. bezpieczeństwa w Portugalskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych (IPRI) powiedział w czwartek PAP, że nowa jednostka powstała w efekcie rosnącego w Europie zagrożenia terroryzmem, szczególnie ze strony grup islamistycznych.

Oddział powstał z dużym opóźnieniem; utworzenie go nie służy jedynie uspokojeniu mieszkańców Portugalii czy odwiedzających kraj turystów, ale jest odpowiedzią na realną groźbę zamachu terrorystycznego”- dodał Pires de Lima. Przypomniał, że już w ubiegłym roku pojawiły się pierwsze sygnały o możliwości utworzenia "superjednostki".

Według portugalskich mediów ostateczna decyzja o utworzeniu jednostki antyterrorystycznej zapadła w Lizbonie po wizycie prezydenta Francji Francois Hollande'a. Odbyła się ona wkrótce po ataku terrorystycznym z 14 lipca w Nicei, w którym zginęły 84 osoby.

Nowa jednostka działa w strukturach portugalskich służb wywiadowczych, a nie policji, jak planowano wcześniej. Co trzy lata w UCAT będzie następować rotacja funkcjonariuszy, a co dwa lata - zmiana na stanowisku jej koordynatora.

Eksperci wskazują, że UCAT powstała w czasie nasilonych akcji propagandowych Państwa Islamskiego (IS), które zapowiada gotowość opanowania Półwyspu Iberyjskiego. Radykałowie z libijskiej filii IS zadeklarowali we wrześniu w internecie odbicie z rąk niewiernych”Al-Andalusu, jak po arabsku nazywany jest Półwysep Iberyjski. Pomiędzy VI a XIII w. południowa część półwyspu była okupowana przez muzułmanów z Afryki Północnej.

Według lizbońskiego dziennika "Diario de Noticias" jednym z głównych zadań UCAT jest kontrola imigrantów afrykańskich i azjatyckich przyjmowanych przez Portugalię z obozów dla uchodźców w Europie. Gazeta ujawniła, że służby bardzo skrupulatnie kontrolują proces integrowania się przybyszów z nowym otoczeniem. Przypomina, że przed tygodniem w Niemczech zatrzymano trzech Syryjczyków podejrzanych o powiązania z Państwem Islamskim; zatrzymani mieszkali w ośrodku dla uchodźców.

Zarządzony w ub. roku przez UE kwotowy system rozdziału uchodźców przewidywał, że Portugalia przyjmie blisko 4300 uchodźców. W lutym br. socjalistyczny premier Antonio Costa zadeklarował gotowość przyjęcia dodatkowych 5700 osób. Dotychczas Portugalia przyjęła około 530 osób z greckich i włoskich obozów dla uchodźców.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

>>> Polecamy: Orban chce deportować nielegalnych imigrantów. Mają trafić do obozów poza UE

Reklama

Reklama

  • md(2016-09-22 21:45) Odpowiedz 20

    http://alexjones.pl/aj/aj-inne/aj-spoleczenstwo/item/94837-syryjczyk-przywiozl-do-niemiec-4-zony-i-23-dzieci

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze