Okuniewska jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej oraz języka angielskiego w klasach I-III w Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie. "Nigdy nie myślałam, że moje metody pracy są nowatorskie" - podkreśla. Choć, jak przyznaje, poszukuje w Polsce i na świecie ciekawych rozwiązań, dzięki którym podstawę programową może realizować w ciekawy sposób.

Nauczycielka jest znana z pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Jej uczniowie pracują z wykorzystaniem tabletów. "Programowanie, kodowanie, to nauka logicznego myślenia i przede wszystkim współpracy" - podkreśla.

Na lekcji u jednej z 50 najlepszych nauczycielek świata

więcej
Wideo

Okuniewska traktuje uczniów jak partnerów. "Wiedzą, po co się uczą, potrafią określić swoje cele, określić wyzwania i do nich dążyć" - mówi. "Dla mnie w klasie najważniejsze jest dziecko" - zapewnia.

>>> Czytaj też: Kto uczy nasze dzieci? Oto najnowsze dane Eurostatu o pracy nauczycieli

By dzieci miały lepszy kontakt ze sobą, mogły się widzieć i ze sobą rozmawiać, nauczycielka przemeblowała klasę. "Najczęściej pracujemy w grupach, żeby uczniowie widzieli siebie nawzajem, by mogli ze sobą konsultować odpowiedzi, pytać się nawzajem, bo wtedy też się od siebie uczą" - dodaje.

"Miałam okazję być w szkołach angielskich, niemieckich. Bardzo podobało mi się to, że są w nich niezwykle przestronne klasy, że nie muszą się martwić o pomoce dydaktyczne, takie codzienne sprawy ich właściwie nie interesują" - opowiada. Zapewnia jednak, że polska szkoła nie powinna mieć kompleksów.

"My możemy się szczycić umiejętnością współpracy międzynarodowej, znajomością nowoczesnych technologii, tym, że jesteśmy otwarci, ciekawi i ciągle się rozwijajmy" - twierdzi.

Okuniewska jest nauczycielem dyplomowanym, uczy w szkole od 29 lat, jest pionierką wykorzystywania w edukacji technik komunikacyjno-informacyjnych, podczas lekcji zarówno ona sama, jak i jej uczniowie posługują się tabletami. Od lat z powodzeniem realizuje projekty w międzynarodowym programie edukacyjnym eTwinning. Jest ambasadorką tego programu w województwie warmińsko-mazurskim.

Nauczycielka ma na koncie wiele innych nagród, w tym Medal Komisji Edukacji Narodowej i Nagrodę Ministra Edukacji. W 2013 r. była w gronie finalistów konkursu "Nauczyciel Roku" organizowanego przez Tygodnik "Głos Nauczycielski" z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W tym samym roku wraz ze swoimi partnerkami - nauczycielkami z Rumunii i Portugalii - była w gronie nauczycieli nagrodzonych w Lizbonie za najlepsze projekty zrealizowane w ramach programu eTwinning.

Okuniewska znalazła się w gronie 50 nauczycieli nominowanych do Światowej Nagrody Nauczycielskiej - Global Teacher Prize 2016, nazywanej nauczycielskim Noblem. Ufundowano ją, aby wyróżnić wyjątkowego nauczyciela, który przyczynia się do zmiany oblicza swojej profesji. Finałowa pięćdziesiątka została wybrana spośród 8 tys. nominacji i wniosków ze 148 państw.

>>> Czytaj też: Reforma oświaty: nie będzie furtki dla nieprzeciętnych szkół