Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 2,08 proc. i wyniósł 18.259,60 pkt.

S&P 500 wzrósł o 2,22 proc. i wyniósł 2.131,52 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 2,37 proc. do 5.166,17 pkt.

Amerykańskie giełdy przerwały w poniedziałek najgorszą od 36 lat serię na Wall Street. W piątek indeks S&P 500 zakończył dziewiątą sesję z rzędu na minusie i w sumie stracił 1,94 proc.

Poniedziałkowe wzrosty na amerykańskiej giełdzie są najmocniejsze od 4 miesięcy. W przypadku indeksu S&P 50 drożały akcje ponad 90 proc. wszystkich spółek.

Rynki z entuzjazmem zareagowały na niedzielne doniesienia ze Stanów Zjednoczonych.

W niedzielę wieczorem James Comey, szef FBI, który od kilku dni był krytykowany przez obóz zwolenników Clinton, że zaangażował się w proces wyborczy - ponownie zaskoczył i ogłosił, że agencja przeanalizowała emaile Clinton i podtrzymuje stanowisko, że nie ma podstaw, by postawić kandydatce Demokratów zarzuty karne.

Mimo iż za wcześnie jest, by ocenić, jak wpłynie to na sondaże i wybory, na rynkach dominuje od początku tygodnia wyraźny optymizm. Wzrost notowań Donalda Trumpa zasiał w ubiegłym tygodniu na rynkach spory niepokój. Do tej pory raczej wyceniano wygraną w wyborach kandydatki Partii Demokratycznej.

Poniedziałkowe sondaże nie wskazują na zmiany w popularności obojga kandydatów względem minionego tygodnia - Hillary Clinton zachowuje niewielką, kilkupunktową przewagę.

Do wzrostów na indeksie Dow Jones najmocniej przyczyniły się notowania Goldman Sachs, Boeinga oraz United Health.

W ujęciu sektorowym najlepiej radziły sobie spółki finansowe, opieki zdrowotnej oraz przemysłowe.

Blisko 10 proc. zwyżkowały walory Sysco. Dystrybutor żywności mocno in plus zaskoczył zyskiem na akcję w I kw. roku podatkowego. Spółka wypracowała 67 centów zysku na akcję, oczekiwano 58 centów.

Ponad 5 proc. w górę szedł kurs Rockwell Automation. Spółka podała wyższe od konsensusu wyniki zysku oraz sprzedaży.

Reakcję rynku na informacje podane przez szefa FBI widać wyraźnie również w notowaniach walut oraz złota.

Uważane za adekwatny barometr ryzyka wyborczego meksykańskie peso zyskiwało w nocy do dolara nawet 2,5 proc. W poniedziałek po południu kurs USD/MXN znajdował się o ponad 2 proc. poniżej piątkowego zamknięcia w okolicach 18,60. Od czwartku peso umocniło się względem USD o 3 proc.

Dolar umocnił się na głównych parach walutowych. Kurs EUR/USD spadł o ok. 1 proc. i zmierza ku 1,10.

Ponad ok. 1,5 proc. taniał jen. Kurs USD/JPY wzrósł powyżej 104,6 ze 103,1 w niedzielę wieczorem.

Ponownie najtańsza w historii jest turecka lira. Kurs USD/TRY zwyżkuje w poniedziałek o 0,7 proc. ustanawiając nowe historyczne maksimum 3,1796.

Najwięcej od miesiąca traciło złoto. Uncja kruszcu w Londynie kosztował ok. 1.281 USD, o 1,8 proc. mniej niż w piątek.

Po południu wzrosło implikowane prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, wyceniane przez kontrakty na stopę Fed. Aktualnie wynosi ono 82 proc., o 6 pkt. proc. więcej niż w poniedziałek rano.

Cena baryłki Brent drożała w trakcie dnia nawet o 1,5 proc. i kosztuje w okolicach 46 USD. W poniedziałek sekretarz generalny OPEC Mohammed Barkindo powiedział, że Rosja "jest na pokładzie" razem z kartelem w kwestii wprowadzenia limitów produkcji ropy, w celu stabilizacji cen surowca.

Niepokojące dla rynku wieści napłynęły rano ze Stanów Zjednoczonych. Okolice Oklahomy, gdzie znajduje się największy magazyn ropy w USA, nawiedziło w poniedziałek trzęsienie ziemi o sile 5 stopni w skali Richtera. Instalacje naftowe nie uległy jednak zniszczeniu.

Europejskie indeksy mocnymi wzrostami zakończyły serię dziesięciu spadkowych sesji z rzędu. Niemiecki indeks DAX zyskał na zamknięciu sesji 1,93 proc., francuski CAC 40 wzrósł o 1,91 proc., a brytyjski FTSE 100 zwyżkował 1,70 proc.

Na europejskich giełdach wzrostom przewodziły sektor finansowy i spółki surowcowe.

Uwagę przykuwała giełda węgierska, której indeks BUX osiągnął w poniedziałek historyczne maksimum. W piątek wieczorem agencja Moody's podniosła rating Węgier do poziomu inwestycyjnego.

Do końca zbliża się sezon publikacji wyników kwartalnych przez spółki.

HSBC, największy europejski bank, zyskiwał nawet 5 proc., po zaraportowaniu nieoczekiwanie wysokiego zysku za III kw.

Holenderski operator pocztowy PostNL zyskiwał ponad 5 proc., po tym jak jego belgijski konkurent ponownie złożył ofertę kupna spółki za 2,5 mld euro.

Również 5 proc. piął się w górę kurs Ryanair. Przewoźnik ogłosił plan skupu akcji własnych oraz podał wyższe od oczekiwań wyniki kwartalne.

O 1 proc. taniały w Londynie akcje Tesco. Bank Tesco ogłosił, iż czasowo zawiesza transakcje swoich klientów na rachunkach bieżących, gdyż w weekend włamano się do systemu banku i dokonano kradzieży środków z niektórych rachunków.

60 proc. spółek z indeksu Euro Stoxx 600, które do tej pory podały wyniki, pozytywnie zaskoczyło rynek zyskiem - podaje agencja Bloomberg. Analitycy spodziewają się jednak 4,3-proc. spadku zysków europejskich spółek w tym roku.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro we wrześniu w ujęciu mdm spadła o 0,2 proc., i była 0,1 pkt proc. powyżej oczekiwań.

In minus zaskoczyły zamówienia w niemieckim przemyśle, które spadły we wrześniu o 0,6 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 0,2 proc.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W STREFIE EURO W IX BEZ ZASKOCZEŃ

Sprzedaż detaliczna w strefie euro we wrześniu w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,2 proc., a miesiąc wcześniej spadła również o 0,2 proc., po korekcie z -0,1 proc. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż mdm spadnie o 0,3 proc. Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła we IX o 1,1 proc., po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,2 proc., po korekcie z +0,6 proc. Teraz spodziewano się wzrostu o 1,2 proc.

ZAMÓWIENIA W PRZEMYŚLE NIEMIEC W IX PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Zamówienia w niemieckim przemyśle niespodziewanie spadły we wrześniu o 0,6 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 0,2 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,9 proc., po korekcie z +1,0 proc. W ujęciu rdr zamówienia wzrosły o 2,6 proc., po wzroście poprzednio o 2,0 proc., po korekcie z +2,1 proc. Analitycy spodziewali się rdr wzrostu o 3,5 proc.

INDEKS SENTIX NIESPODZIEWANIE MOCNO W GÓRĘ W XI

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów Sentix w strefie euro w listopadzie wzrósł do 13,1 pkt. z 8,5 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się w tym miesiącu poprawy wskaźnika do 8,6 pkt. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji zwyżkował do 12,3 pkt. z 6,3 pkt. poprzednio. Wzrósł też indeks oczekiwań i wyniósł 14,0 pkt. wobec 10,8 pkt. miesiąc wcześniej.

NIEOCZEKIWANY WZROST ZYSKU HSBC

Skorygowany zysk HSBC wzrósł w III kw. rdr o 7 proc. do 5,59 mld USD. Oczekiwano tymczasem zysku na poziomie 5,29 mld USD. Współczynnik Tier 1 banku wzrósł do 13,9 proc. z 12,1 proc. kwartał wcześniej. Skorygowany przychód banku wyniósł 12,8 mld USD, co oznacza wzrost o 2,4 proc. rdr. Koszty operacyjne HSBC spadły o 3,5 proc. rdr w III kw. do 7,25 mld USD, wobec 7,33 mld USD oczekiwań.

ZYSK NISSAN W DÓŁ RDR ALE I TAK POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Nissan podał, że w II kwartale obecnego roku podatkowego firma zanotowała spadek zysku netto o 16 procent. Zysk wyniósł 146,1 miliarda jenów, czyli 1,4 miliarda dolarów, wobec zysku 172,8 miliarda jenów w II kw. 2015 r. Mimo to jest dużo lepszy od prognozowanego przez analityków zysku na poziomie 125,5 miliarda jenów. Wyniki koncernu w II kwartale podatkowym były niższe z powodu mocnego kursu japońskiego jena, który wpłynął na mniejsze wpływy finansowe z zagranicy. Japoński koncern podtrzymuje swoje prognozy zysku w całym roku fiskalnym - to nadal 525 miliardów jenów.

INFLACJA W STREFIE EURO WYNIESIE OK. 1,3 PROC. W MARCU - CONSTANCIO, EBC

"Aktualne trendy wskazują, iż inflacja w strefie euro w marcu wyniesie około 1,3 proc., jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego" - powiedział w poniedziałek Vitor Constancio, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Dodał, iż w obliczu ostatnich danych gospodarczych, wzmocnieniu uległy szanse na zmaterializowanie się scenariusza z ostatniej projekcji makroekonomicznej EBC. Constancio ocenił również, że EBC powinien przejąć nadzór makroostrożnościowy na poziomie europejskim.

SPADEK ZYSKÓW RDR SPÓŁEK Z S&P500 PO UWZGL. BUYBACK'ÓW - SAXO

Dynamika zysku na akcję spółek S&P 500, które zdążyły już podać wyniki w trzecim kwartale w ujęciu rocznym wyniosła minus 0,3 proc., z uwzględnieniem buybacków - wynika z wyliczeń Saxo Bank. S&P 500 pozostaje w recesji, jeśli chodzi o zyski spółek, od dwóch lat, co można porównać do okresu z ośmioma miesiącami negatywnej dynamiki zysku na akcję między trzecim kwartałem 2007 a drugim 2009 - podają analitycy banku. Sprzedaż (przychody) na akcję wzrosła o 15,4 proc. od trzeciego kwartału 2010 z uwzględnieniem buybacków, co przekłada się na wzrost w ujęciu rocznym o 2,4 proc. w ciągu tych 24 kwartałów - informuje Saxo. Współczynnik S&P 500 to obecnie 19,7 razy 12-miesięczny zysk kroczący - podał bank.

BOJ ZETNIE STOPY W II POŁ. 2017 R. - PRUDENTIAL

Bank Japonii (BoJ) w drugiej połowie 2017 r. zetnie stopy procentowe - ocenili analitycy Prudential Investment Management z Japonii. Ich zdaniem, stanie się tak z uwagi na umocnienie się jena, co będzie stanowić przeszkodę we wzbudzeniu inflacji zgodnie z polityką BoJ. (PAP)