Saakaszwili, który zapowiadał, że złoży w środę gabinetowi premiera Wołodymyra Hrojsmana raport ze swej działalności w Odessie, nie trafił na jego posiedzenie. Z jego słów wynikało, że nie został na nie zaproszony. „Nawet po ludzku zwolnić mnie nie mogą” – skwitował.

O zatwierdzeniu dymisji Saakaszwilego media usłyszały od ministra ekologii Ostapa Semeraka. „Ta kwestia była rozpatrywana, (dymisję) przyjęliśmy” – oświadczył. Teraz, po akceptacji rządowej, formalnego zwolnienia ze stanowiska gubernatora powinien dokonać prezydent Poroszenko.

„Przyszedłem tutaj, ale nie będę przecież stał pod drzwiami, jak jakiś bezdomny! Przyjechałem i jestem o minutę drogi od ich sali posiedzeń. Jeśli rozpatrują moją sprawę, jestem gotów przyjść i złożyć raport” – mówił Saakaszwili dziennikarzom w trakcie narady rządu.

Saakaszwili podał się do dymisji w poniedziałek, lecz zapewnił, że pozostaje w polityce, nadal będzie zwalczał korupcję i będzie dążył do całkowitego oczyszczenia ukraińskich elit. "Jadę do Kijowa, by wyzwolić Ukrainę i Odessę, wymieść Radę (Najwyższą, czyli parlament), Radę Ministrów i administrację" – mówił we wtorek.

Prezydentowi Poroszence, który ocenił, że Saakaszwili poprzez swoje odejście chce wkroczyć do wielkiej polityki na Ukrainie po przegranej jego partii w gruzińskich wyborach parlamentarnych, odpowiedział, że jest takim samym Ukraińcem, jak on.

„Przyjechałem na Ukrainę mniej więcej w tym samym czasie, co mój kolega ze studiów Petro Poroszenko. On przyjechał z Mołdawii, a ja z Gruzji. Oczywiście, jestem wdzięczny, że nadał mi ukraińskie obywatelstwo” – podkreślił. "Wszyscy będą musieli się przyzwyczaić, że jestem ukraińskim politykiem i będę odnosić zwycięstwa, albo porażki nie w Gruzji, lecz na Ukrainie" – dodał.

Urodzony na Ukrainie Poroszenko spędził dzieciństwo i lata szkolne w Benderach w Mołdawskiej SRR. Saakszwili uczył się z nim na wydziale stosunków międzynarodowych Uniwersytu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.

Saakaszwili wyjaśnił, że o jego dymisji przesądziły składane przez urzędników państwowych elektroniczne deklaracje majątkowe, w których wykazywali wielkie dochody, a jednocześnie prosili o pomoc materialną.

Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku. Ukraińskie obywatelstwo odebrał z rąk Poroszenki tuż przed nominacją. Tymczasem w Gruzji prokuratura generalna postawiła Saakaszwilemu latem 2014 roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku. W grudniu 2015 roku Saakaszwili został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)