W wyniku powiększenia Opola, od 1 stycznia 2017 r. w granicach miasta znajdzie się 12 sołectw lub ich części położonych dotychczas w czterech sąsiednich gminach. Tym samym liczba opolan wzrośnie o niecałe 10 tys. osób.

Szczegółową koncepcję rozbudowy komunikacji miejskiej po zmianie granic miasta władze Opola przedstawiły podczas poniedziałkowej konferencji. Zgodnie z zapowiedziami autobusy codziennie mają dojeżdżać do wszystkich włączanych do Opola sołectw. Trasy mają być tak ułożone, by każda połączyła nowe tereny ze ścisłym centrum miasta w okolicach Dworca Głównego.

By umożliwić nowym opolanom dojazd do centrum miasta, część linii zostanie wydłużona do poszczególnych sołectw. Chodzi o linie o numerach: 5, 8, 10, 13, 15, 16, 21, 80, a także autobusy nocne N1 i N2 oraz nowe linie N5, N13 i N15.

Najwięcej kursów – wynika z zapowiedzi MZK – będzie jeździło do sołectwa Czarnowąsy. Łączna ich liczba to: 56 w dni robocze, 35 w soboty i 34 w niedziele. Dodatkowo sołectwo to obejmie też trasa linii nocnej N2.

Do pozostałych sołectw autobusy mają kursować od kilkunastu do 30 razy w dni robocze i od kilku do kilkunastu razy w weekendy. Będą też kursy nocne.

Autobusy MZK mają też dojeżdżać do Elektrowni Opole w wybranych kursach linii 10 (wydłużonej w Czarnowąsów do Elektrowni) oraz linii 21 (wydłużonej z Czarnowąsów do Brzezia przez Borki i Elektrownię).

Zdaniem miejskiej spółki rozszerzona oferta będzie dla mieszkańców korzystna m.in. ze względu na większą liczbę kursów od tej dotychczas proponowanej przez prywatnego przewoźnika, lepszy komfort (większość kursów ma być realizowana autobusami niskopodłogowymi) oraz niższą cenę.

Argumentując niższe ceny biletów MZK podał, że przykładowo ze Świerkli do Opola bilet jednorazowy prywatnego przewoźnika kosztuje 6,50 zł, a w taryfie MZK będzie to 2,60 zł. Cena biletu miesięcznego na tej trasie zmaleje z 225 zł do 63,80 zł – dodano.

Nowi opolanie będą też mogli korzystać m.in. z biletów okresowych, darmowych piątków dla kierowców, bezpłatnych podróży dla seniorów powyżej 70. roku życia oraz innych promocyjnych ofert MZK.

Jak podała rzeczniczka opolskiego magistratu Katarzyna Oborska-Marciniak, przyszłoroczny budżet Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego wyniesie 38 mln zł. Zastrzegła jednak, że kwota ta obejmuje całą działalność spółki, nie tylko inwestycje związane z rozszerzeniem usług o włączane tereny - kwotę na ten cel oszacowano bowiem na 1,2 mln zł.

Na mocy przyjętego przez rząd w lipcu rozporządzenia, od 1 stycznia 2017 r. powierzchnia Opola powiększy się o 52 km kw. - do 149 km kw. Dzięki powiększeniu granic liczba opolan wzrośnie o niecałe 10 tys., do ok. 128 tys. osób.

Do Opola wcielona zostanie znaczna część gminy Dobrzeń Wielki - sołectwa: Czarnowąsy, Borki, Świerkle oraz Krzanowice, części Dobrzenia Małego oraz części Brzezia. Ponadto, w skład Opola wejdą też sołectwa Chmielowice i Żerkowice z gminy Komprachcice, sołectwo Winów z gminy Prószków, a także sołectwa Sławice, Wrzoski oraz część Karczowa z gminy Dąbrowa.

Przeciw powiększeniu powierzchni Opola od miesięcy protestują samorządowcy i część mieszkańców podopolskich gmin.(PAP)