"Decyzja ta została podjęta po konsultacji z Komitetem Monitorującym Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, odpowiadającym za przekazywanie funduszy unijnych m.in. na e-podręczniki. Komitet zgodził się z naszymi argumentami, że wydawanie tych funduszy powinno być zgodne z nowymi przepisami prawnymi. Podpis prezydenta pod ustawą jest konieczny, ponieważ daje MEN delegację do wydania rozporządzenia o podstawach programowych" - przypomniała Zalewska podczas czwartkowej konferencji prasowej na temat cyfryzacji w szkołach.

Ustawa Prawo oświatowe została przyjęta przez Sejm 14 grudnia br. Dwa dni później bez poprawek przyjął ją Senat. "W punkcie 20 Artykułu 1 Rozdziału 1 Prawa oświatowego zapisano, że system oświaty zapewnia upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń, w tym związanych z korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych. W kolejnym punkcie znalazł się zapis o kształtowaniu u uczniów umiejętności sprawnego posługiwania się tymi technologiami" - dodała minister.

Nowa podstawa programowa z informatyki zakłada zwiększenie liczby godzin informatyki od klasy czwartej szkoły podstawowej do trzeciej gimnazjum z 210 do 280 tygodniowo, wprowadzenie nauki programowania od pierwszej klasy szkoły podstawowej oraz wprowadzenie korelacji informatyki z innymi przedmiotami szkolnymi.

"W ramach przygotowań do jej wprowadzenia MEN powołało koordynatorów ds. innowacji w kuratoriach oświaty, którzy zorganizowali w 2016 r. ponad 150 konferencji szkoleniowych dla nauczycieli. Ministerstwo powołało też Radę ds. Edukacji Informatycznej o charakterze doradczym oraz stworzyło portal programowanie.men.gov.pl z materiałami edukacyjnymi dla nauczycieli" - powiedział Rafał Lew-Starowicz, zastępca dyrektora departamentu Podręczników, Programów i Innowacji MEN.

Reklama

"Rozwój dostępu do internetu to jeden z głównych celów Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Widać już pierwsze rezultaty naszych działań. W Godzinie Kodowania w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej wzięło udział około 80 tysięcy uczestników z Polski. To piąty najlepszy wynik w Europie" - podkreśliła minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny zapowiedział, że do końca roku szkolnego 2018/19 w ramach tworzenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej wszystkie szkoły w Polsce otrzymają dostęp do łączy internetowych o przepustowości co najmniej 100 megabajtów na sekundę. Obecnie tylko 3427 spośród 19592 polskich placówek oświatowych posiada takie łącza. Łącza szerokopasmowe dla 5986 szkół sfinansują prywatni inwestorzy, 10129 powstanie dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

W pierwszych dwóch latach funkcjonowania Ogólnopolska Sieć Edukacyjna będzie finansowana z budżetu państwa. Po upływie tego okresu samorządy będą mogły zrezygnować z utrzymywania łącz. "Wierzymy jednak, że przez te dwa lata społeczne korzyści funkcjonowania sieci będą tak duże, że nikt nie zdecyduje się na taki krok" - stwierdził wiceminister.

"W kwietniu br. rozpoczęliśmy wraz z Narodową i Akademicką Siecią Komputerową program pilotażowy, w ramach którego połączyliśmy 36 szkół , głównie w województwie mazowieckim i podlaskim, łączem o przepustowości jednego gigabajta na sekundę. We wrześniu Komisja Europejska zadecydowała, że do 2025 r. takie łącza o takiej przepustowości połączą wszystkie szkoły. Jesteśmy więc dumni z bycia w europejskiej awangardzie" - powiedział Woźny. (PAP)