Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/14693/

„Niewątpliwie do sukcesów rządu należy zaliczyć wprowadzenie programu 500 plus. To jest program, który jak na razie wydaje się poprawiać sytuacje najuboższych gospodarstw domowych" - powiedział ekonomista.

W jego ocenie jednak decyzja o wprowadzeniu 500 plus w obecnym kształcie była zbyt pochopna.

Reklama

„Nie chodzi mi o zakwestionowanie programu, bo tak jak powiedziałem, uważam że jest to program uzasadniony, ale należało zastosować stopniowe podejście i programem obejmować stopniowo coraz to większą grupę gospodarstw domowych, poczynając od gospodarstw, które są w najgorszym położeniu" - mówił ekspert i wyjaśnił, że przykładowo w pierwszym roku programem można było objąć 20 proc. gospodarstw domowych, w następny kolejne 20 proc. i realizacja programu mogłaby się rozciągnąć na pięć lat.

Stopniowe wprowadzenie 500 plus - wg eksperta - byłoby korzystne dla finansów publicznych, ponieważ stopniowo, a nie skokowo, pobudziłoby popyt konsumpcyjny w gospodarce.

Ekspert pochwalił rząd za działania w sferze uszczelniania systemu podatkowego. „Szacuje się, że np. wpływy z VAT-u w tym roku o ok. 7 proc. są większe niż w porównywalnym okresie w ubiegłym roku" - zwrócił uwagę. Zaznaczył jednak, że wdrażanie programu 500 plus można było skorelować z postępami w sferze uszczelniania systemu podatkowego.

„Gdyby program 500 plus był wprowadzany stopniowo, w miarę uszczelniania systemu podatkowego, to myślę, że wielu ekonomistów nie miałoby tak dużych wątpliwości co do sytuacji finansów publicznych w tym roku, a przede wszystkim w przyszłym i w kolejnych latach" - podsumował ekspert. (PAP)